Zlomenina pánve

Odborný název

Zlomenina pánve

Symptomy

bolest v kyčli, vnější horní části stehna nebo třísla, zkrácení jedné končetiny oproti druhé, neschopnost chůze, neschopnost dát postiženou nohu k noze zdravé

Co je to?

Nejčastěji dochází ke vzniku zlomenin v oblasti kyčelního krčku, kde je kost náchylná ke zlomení. Většinou dochází ke zlomení v důsledku pádu nebo jiného zranění. Kost může být také oslabena rakovinným procesem nebo v důsledku osteoporózy zejména u žen v menopauze. Nejrizikovější skupinou jsou proto většinou ženy nad 50 let věku. Je nutná včasná léčba, která spočívá v podstoupení chirurgického zákroku, případně ve výměně kyčelního kloubu. Po operaci následuje rehabilitace, období rekonvalescence do úplného uzdravení trvá 6-12 měsíců.

Jaký je vývoj nemoci?

Po operaci nebudete schopni vykonávat běžné denní činnosti, proto je nezbytná pomoc druhé osoby, která vám s každodenními činostmi pomůže. Jestliže nebude nikdo, kdo by vám mohl být k dispozici, pak pravděpodobně budete odesláni do rehabilitačního centra, kde se o vás specializovaní pracovníci postarají, dokud nebudete schopni samostatně fungovat. Budete muset chodit o holi nebo berlích po dobu několika měsíců, aby došlo ke správnému uzdravení kloubu. Po operaci, kdy je nutný klid na lůžku stoupá riziko vzniku krevních sraženin, proto je nutné dodržovat doporučenou terapii. Jestliže bude po operaci nutné dlouhodobé upoutání na lůžko, stoupá riziko vzniku proleženin a infekcí (nejčastěji zápalu plic), proto je důležitá dostatečná péče, aby se vzniku těchto komplikací předcházelo.

Profylaxe a prevence

Prevence je obtížná. Je důležité vyvarovat se situacím, při kterých by mohlo dojít ke vzniku tohoto typu zlomeniny. Důležité je také dbát na správnou stavbu a výživu vašich kostí - jestliže budou vaše kosti dostatečně pevné, snižuje se riziko vzniku zlomeniny. Pro správnou výživu kostí si můžete zakoupit volně prodejné přípravky obsahující vápník, hořčík a zinek a dále mangan, které podporují správný růst a stavbu kostí. Z vitamínů potom zvyšte příjem vit. D3 a K1. Zvýšený příjem vitaminu D3 je důležitý zejména v zimních měsících, kdy je jeho hladina v organismu nižší v důsledku méně častého slunečního záření. Jestliže trpíte osteoporózou, dbejte přesných pokynů svého lékaře a dodržujte léčbu. Doporučuje se také pravidelná fyzická aktivita (nízkozátěžová - např. chůze), aby byla udržována správná struktura kostí.

 

Tyto tipy vám mohou pomoci zabránit zlomenin kyčle:

 • Získejte hodně vápníku a vitaminu D ve stravě každý den.
 • Do hmotnost-ložiska cvičení, jako je chůze, jogging, a zvedání závaží.
 • Nepijte alkohol nad míru nebo kouře.
 • Zeptejte se svého lékaře o lécích s cílem zabránit úbytku kostní hmoty. A pokud užíváte léky, které způsobuje závratě nebo vyvážení problémy, zda Váš lékař může předepsat jiný druh.
 • Vyhněte se pádům ve vaší domácnosti tím, že odstraní házet koberce a uvedení Madla v vanou a sprchovým koutem.

Léčba

Léčba zlomeniny kyčle zahrnuje:

 • Chirurgická repozice zlomeniny vložením kovových šroubů, hřebíků, destiček nebo tyčí
 • Částečná nebo úplná náhrada kyčelního kloubu
 • Klid na lůžku a léky proti bolesti

Domácí léčení

Při podezření na zlomeninu kyčelního kloubu ihned vyhledejte lékaře.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte nějaké příznaky zlomeniny kyčelního kloubu, vyhledejte lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Je příčinou mých příznaků zlomenina kyčle?
 2. Jakou potřebuji léčbu?
 3. Jaké jsou možné komplikace léčby?
 4. Jak dlouho bude trvat než se budu moci vrátit k normálnímu životu?
 5. Budu se moci vrátit k běžným aktivitám?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vás odešle na RTG, MRI nebo CT vašeho kyčelního kloubu a stehenní kosti.

Rizikové faktory

Osteoporóza, vyšší věk, žena, vysoký a hubený vzrůst, zlomenina krčku kyčelního kloubu v rodinné anamnéze, kouření, užívání léků, které mohou způsobit ztrátu kostní hmoty, nedostatek vápníku a vitamínu D v potravě, onemocnění, které způsobují závratě

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses