Diagnózy

Zlomenina dolní čelisti

Odborný název

Fractura mandibulae

Symptomy

bolest zejména při pohybu v čelistním kloubu, neschopnost otevřít ústa, poúrazové nesprávné postavení zubů, modřiny nebo krvácení, otok, brnění

Co je to?

Ke zlomeninám čelisti většinou dochází v důsledku pádu, fyzického napadení, sportovních úrazů a dopravních nehod. Zlomeniny malého rozsahu se zhojí sami, vážnější a rozsáhlejší zlomeniny vyžadují chirurgickou fixaci. Při správné léčbě kostní úlomky většinou dobře srostou.

Jaký je vývoj nemoci?

V některých případech kostní úlomky srostou sami, bez zásahu lékaře. Zlomeniny většího rozsahu mohou vyžadovat chirurgický zákrok. Vzhledem k tomu, že tyto typy zlomenin jsou často způsobeny nehodami, může být přidruženo i jiné zranění. Jestliže se jedná o závažný stav, není vyloučena hospitalizace. Při včasném a správném ošetření se většinou tento typ zlomenin správně zahojí.

Profylaxe a prevence

Prevence je obtížná. Je důležité vyvarovat se situacím, při kterých by mohlo dojít ke vzniku tohoto typu zlomeniny. Důležité je také dbát na správnou stavbu a výživu vašich kostí - jestliže budou vaše kosti dostatečně pevné, snižuje se riziko vzniku zlomeniny. Pro správnou výživu kostí si můžete zakoupit volně prodejné přípravky obsahující vápník, hořčík a zinek a dále mangan, které podporují správný růst a stavbu kostí. Z vitamínů potom zvyšte příjem vit. D3 a K1. Zvýšený příjem vitaminu D3 je důležitý zejména v zimních měsících, kdy je jeho hladina v organismu nižší v důsledku méně častého slunečního záření. Jestliže trpíte osteoporózou, dbejte přesných pokynů svého lékaře a dodržujte léčbu.

Léčba

V případě, že není nutný chirurgický zákrok, lékař vám pravděpodobně doporučí užívání léků proti bolesti a stravování se měkkou nebo tekutou stravu, kterou nebudete muset kousat. Při rozsáhlých zlomeninách je nutné zafixovat k sobě horní a dolní čelist tak, aby se zamezilo jakéhokoliv pohybu v kloubu. Díky tomu nebudete moci otevírat ústa. V některých případech také může být potřeba spojit jednotlivé kostní úlomky pomocí kovových fixátorů.

Domácí léčení

Pokud si myslíte, že můžete mít zlomenou čelist, vyhledejte lékaře. Okolí zlomenin ledujte, abyste zmírnili otok.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud si myslíte, že máte zlomenou čelist, ihned vyhledejte lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Mám zlomenou čelist?
  2. Jak dlouho bude trvat léčba?
  3. Je možné, že zlomenina sroste sama?
  4. Pokud ano, jak zjistím, že se zlomenina správně hojí?
  5. Můžu si vzít léky proti bolesti?
  6. Je nutné fixovat čelisti k sobě?
  7. Budu potřebovat operaci?
  8. Jak bude operace probíhat?
  9. Jak rychle se bude zlomenina hojit?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař vás prohlédne a zaměří se především na otoky, modřiny a další symptomy. Bude kontrolovat pohyblivost čelisti. Podívá se do úst a požádá vás o skousnutí, aby zkontroloval zarovnání zubů. Může požadovat RTG nebo CT.

Rizikové faktory

muži ve věku 20-29 let

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses