Břišní tyfus

Symptomy

vysoká dlouhotrvající horečka, zimnice, bolest hlavy, bolest břicha, ztráta chuti k jídlu, zácpa nebo průjem, závratě, bolesti svalů, únava a vyrážka.

Co je to?

Břišní tyfus je život ohrožující onemocnění způsobené bakterií Salmonella Typhi. Horečka, nespecifická bolesti, bolesti hlavy, slabost a nechutenství jsou běžné příznaky. Dokud není břišní tyfus léčen, je vysoce nakažlivý. K přenosu infekce může dojít konzumací kontaminované potravy nebo vody nebo při intimním kontaktu s nakaženou osobou. Vyskytuje se nejčastěji v rozvojových zemích s nedostatečnou hygienou. Neléčená infekce může být fatální. Léčba spočívá v podání antibiotik. Zásadní prevencí je vakcína proti břišnímu tyfu.

Jaký je vývoj nemoci?

K rozvoji příznaků dochází zhruba 1-2 týdny po vstupu bakterie do organismu. Častá bývá vysoká horečka, která přetrvává po dobu několika dní. Dalšími příznaky jsou bolesti hlavy, celková bolest a diskomfort, bolesti břicha, zácpa nebo průjem. Může také dojít k rozvoji nechutenství a rozvoji vyrážky charakteru plochých růžových skvrn. Jestliže nebude stav okamžitě léčen, může dojít ke krvácení do střev a k protržení střevní stěny, což je závažný stav, který může být fatální. Po zahájení léčby antibiotiky se přízanky většinou zlepší během pár dní a k vymizení příznaků dojde zhruba 7-10 dní od zahájení léčby. Existuje také riziko, že příznaky ustoupí, ale bakterie bude stále přetrvávat ve vašem organismu. Potom budete nosiči této infekce a je nezbytně nutné pokračovat v terapii antibiotiky, jinak by jste mohl šířit nákazu dál do vašeho okolí. Jestliže jste zaměstnancem, který přichází do kontaktu s potravinami nebo dětmi, pak bude pravděpodobné, že nebudete moci svou profesi vykonávat hned po vyléčení.

Profylaxe a prevence

Profylaxe spočívá v podání očkovací látky proti tyfu, zejména pokud se chystáte cestovat do zemí, kde se tato nemoc ve vyšší míře vyskytuje. Při návštěvě cizí země buďte také opatrní při konzumaci potravin a vody, vždy si prověřujte jejich původ a bezpečnost. Dbejte na zvýšenou hygienu a před každým jídlem s myjte ruce.

Léčba

Léčba břišního tyfu může zahrnovat:

 • Antibiotika
 • Intravenózní podání tekutin, aby se zabránilo dehydrataci z průjmu nebo z horečky
 • Kortikosteroidy v závažných případech
 • Nouzové operace při protržení střevní stěny.
 • Operaci žlučníku, pokud antibiotika nejsou účinná.

Domácí léčení

 • Pijte balenou vodu nebo vodu převařte alespoň po dobu jedné minuty
 • Vyhněte se přidávání ledu do nápojů
 • Jezte dostatečně tepelně upravené potraviny, které jsou ještě horké
 • Oloupejte syrové ovoce a zeleninu, než je budete jíst. Vyhněte se syrovým produktům, které nemůžete oloupat.
 • Vyhněte se konzumaci syrových korýšů a nepasterizovaných mléčných výrobků.
 • Nekupujte potraviny nebo nápoje od pouličních prodavačů.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte okamžitě svého lékaře, pokud máte příznaky tyfu. Pokud máte závažné příznaky, volejte rychlou záchrannou službu.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Mohl by břišní tyfus být příčinou mých příznaků?
 2. Jaké vyšetření potřebuji?
 3. Jakou léčbu potřebuji?
 4. Jaká je moje prognóza?
 5. Jak poznám, jestli jsem nosičem bakterie?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Dále zažádá o vyšetření stolice nebo krve.

Rizikové faktory

cestování do zemí s nedostatečnou hygienou, konzumace syrového ovoce nebo zeleniny, které byly omyty v kontaminované vodě, pít kontaminovanou vodu, jíst syrové korýše

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses