Břišní migréna

Odborný název

Břišní migréna

Symptomy

opakující se nevolnost, zvracení, zrudnutí, neobvyklá bledost

Co je to?

Břišní migréna se vyznačuje opakující se bolestí žaludku a zvracením a nejčastěji se objevuje u dětí ve věku 3-10 let, avšak může se vyskytovat i u dospělích. Příznaky mohou trvat různě dlouho, většinou od 1 hodiny až do 3 dnů, po odeznění většinou nastupuje několika týdenní až několika měsíční období bez příznaků a po určitě době se epizody migrény zase opakují. Postupem času břišní migréně vatšinou spontánně vymizí, nicméně je pravděpodobné, že jestliže břišní migrénou trpěli děti ve svém dětství, pak jí budou trpět i v dospělosti.

Jaký je vývoj nemoci?

Období výskytu příznaků se většinou střídá s obdobím bezpříznakovým. Bolesti žaludku a zvracení může být poměrně těžké a může trvat od 1 hodiny do 3 dnů. Mezi jednotlivými epizodami, kdy příznaky nejsou přítomny, se většina dětí cítí dobře.

Profylaxe a prevence

Bohužel, jednoznačně úspěšná prevence migrény prozatím neexistuje. Odborníci se shodují, že migréna je většinou dědičně podmíněná. Jestliže již dojde k rozvoji onemocnění, je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření, která mohou snižovat riziko vzniku dalších epizod nebo alespoň mírnit příznaky - z bylinné terapie se doporučuje kopretina řimbaba nebo dále guarana. Z doplňků stravy lze dále jako součást léčby i jako prevenci užívat hořčík a vápník, koenzym Q10 (zvyšuje přívod krve do mozku a podporuje krevní oběh), omega-3-mastné kyseliny (potřebné pro mozkové buňky), dále pupalkový olej, vitamíny ze skupiny B, vitamin C, rutin nebo lecitin.

 

Léčba

Epizodám břišní migrény může být někdy zabráněno, jestliže jsou však podány léky již při prvních příznacích břišní migrény.

  • Jakmile dojde k rozvoji zvracení, lékaři doporučují klid na lůžku v tiché místnosti
  • V případě těžkého zvracení může být nutná hospitalizace a podání tekutin nitrožilně pro prevenci dehydratace.
  • Antidepresiva
  • U některých pacientů může být tíže příznaků zmírněna při správné léčbě bolesti hlavy.

Během a po epizodě břichšní migrény je nutné pít dostatek tekutin a zvýšit příjem minerálů.

Domácí léčení

Naučte se rozpoznat blížící se příznaky a vyhýbejte se faktorům, které vyvolávají břišní migrénu, jako je stres nebo některé potraviny.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Ihned zavolejte svého lékaře, pokud vaše díte zvrací a zvracení trvá více než jeden den. Pokud se jedná o zvracení masivní, kontaktujte svého lékaře nebo jděte rovnou na pohotovost. Pravděpodobně bude nutné nitrožilní podání tekutin, aby se zabránilo dehydrataci.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jedná se o přízanky břišní migrény?
  2. Co lze udělat, abych zmírnil příznaky?
  3. Mohou se tyto příznaky vrátit?
  4. Je tu něco, co můžeme udělat, aby se zabránilo další epizodě?
  5. Jaký je vztah mezi břišní migrénou a migrénou?
  6. Mohu nějakým způsobem zabránit rozvoji migrény?

Jak bude probíhat vyšetření?

Neexistuje žádné vyšetření na diagnostiku břišní migrény. Lékaři diagnostikují stav na základě symptomů. Vzhledem k tomu, že příznaky abdominální migrény jsou podobné jako u jiných onemocnění, Váš lékař pravděpodobně bude požadovat další vyšetření pro vyloučení jiných onemocnění.

Rizikové faktory

migréna v rodinné anamnéze

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses