Diagnózy

Aneurysma mozkové cévy

Odborný název

Mozkové aneuryzma

Symptomy

 • mdloba
 • bolest hlavy
 • citlivost na světlo
 • ztráta vědomí
 • záchvatovité záškuby končetin
 • obtížné hledání slov
 • bolest nebo diskomfort
 • nevolnost nebo zvracení
 • splývavá řeč
 • bolest hlavy
 • obtíže s mluvením

Co je to?

Mozkové aneurysma je oslabení ve stěně mozkové cévy, které způsobí vyklenutí cévy v důsledku zvýšeného tlaku. Jestliže toto aneurysma praskne, krev může volně proudit z cévy ven a dochází ke krvácení do mozku. Jedním z charakteristických příznaků je velmi silná bolest hlavy, kterou postižená osoba označuje jako „nejhorší bolest hlavy, co kdy zažila“. Prasklé mozkové aneurysma může vést k cévní mozkové příhodě a smrti, proto je nutné velmi rychle volat záchrannou službu, jestliže máte podezření na prasknutí aneurysmatu. Aneurysma může být také přítomno, aniž by o něm daná osoba věděla a pokud nedojde k jeho prasknutí, je neškodné.

Jaký je vývoj nemoci?

Mnoho aneurysmat jsou a zůstávají velmi malé a nemusí se symptomaticky vůbec projevovat. V případě, že se aneurysma zvětšuje, utlačuje okolní tkáň a může vést např. k bolestem v okolí oka, zrakovým poruchám, případně může dojít k ochrnutí některých obličejových svalů. V případě prasknutí aneurysmatu se mohou objevovat silné bolesti hlavy, dvojité vidění, zvracení nebo mdloby. Každé diagnostikované aneurysma vyžaduje pravidelnou lékařskou kontrolu, díky které je možné odhalit, zda-li se aneurysma zvětšuje. V případě, že by se tak stalo, je nutné podstoupit chirurgický zákrok, při kterém je tato výduť odstraněna. Jiným způsobem léčby je vyplnění aneurysmatu speciálními spirálkami, které zamezí průtoku krve tímto uměle vzniklým prostorem.

Profylaxe a prevence

Obecně je důležité dodržovat zdravý životní styl – správné stravování a s ním spojené předcházení obezity, dostatek pohybové aktivity, atd. V případě výskytu v rodině je dobré informovat o této skutečnosti svého ošetřujícího lékaře pro případné vyšetření mozkových cév. Důležité je také udržovat krevní tlak na normálních hodnotách – vysoký krevní tlak by mohl vést k ruptuře aneurysmatu. Dále je nutné dbát na hladinu cholesterolu a dalších tuků které mají vliv na vznik aterosklerózy. Aterosklerotické změny cév mohou být faktorem pro vznik aneurysmatu. Pro snížení hladiny cholesterolu užívejte denně čaje - šalvěj, rozrazil, pampeliška nebo jablečník a do svého jídelníčku pravidelně zahrnujte konzumaci česneku. Významnou roli ve snižování cholesterolu také hraje zvýšená konzumace vlákniny ve stravě – ať už v ovoci či zelenině nebo pomocí volně prodejných doplňků stravy (např. Psyllium).

Léčba

 • monitoring změn již vzniklého aneurysmatu
 • chirurgický zákrok – aplikace klipu, který zamezí krevní přítok do aneurysmatu
 • endovaskulární embolizace
 • léčba základního problému (např. vysoký krevní tlak)
 • analgetika v případě bolestí hlavy

Domácí léčení

Doporučuje se udržovat stálou hladinu krevního tlaku. Nekouřit ani neužívat žádné drogy. V případě, že užíváte hormonální antikoncepci, poraďte se o jejím vliv na aneurysma se svým lékařem.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

V případě že trpíte charakteristickými symptomy (bolesti v okolí očí, bolest hlavy, dvojité vidění, rozšířené zornice, výrazná slabost, ochrnutí svalů obličeje nebo potíže s mluvením), kontaktujte svého lékaře. V případě, že máte podezření na rupturu aneurysmatu a krvácení do mozku, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Můžou symptomy, kterými trpím svědčit pro přítomnost mozkového aneurysmatu?
 2. Jaké musím podstoupit vyšetření?
 3. Jestliže mám mozkovou výduť, jaké je zhruba velikosti?
 4. Jaké jsou možnosti léčby?
 5. Jaká je prognoza tohoto onemocnění?
 6. Je možné, že se po odstranení aneurysmatu za nějaký čas vytvoří aneurysma znovu

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vám položí pár otázek a vyšetří vás. Diagnostika je prováděna pomocí zobrazovacích vyšetření jako je angiografie (aplikace barevné kontrastní látky do cévy a zobrazení místa jejího průtoku pomocí zobrazovacích metod), CT a magnetická rezonance. V případě podezření na rupturu aneurysmatu se provádí odběr mozkomíšního moku, které může odhalit případnou krev v mozkomíšním moku.

Rizikové faktory

přítomnost mozkového aneurysmatu v rodinné anamnéze; mnohočetná aneurysmata; vysoký krevní tlak; kouření; alkoholismus; užívání drog (především kokainu); cukrovka; ateroskleróza; zranění hlavy; nekteré infekce nebo onemocnění jako např. polycystické ledviny; ženy; věk nad 40 let

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses