Poranění brachiálního plexu

Odborný název

Poruchy pažní pleteně – brachiálního plexu

Symptomy

brnění a necitlivost v paži, rukou nebo prstech, silné bolesti v rameni nebo paži, slabost nebo tíha postižené končetiny, úplné nebo částečné ochrnutí paže.

Co je to?

Brachiální plexus je síť nervů v oblasti krku a ramene, která zajišťuje pohyb a citlivost horní končetiny. Při poranění krku nebo ramene může dojít k poškození tohoto plexu. Většinou k tomuto poranění dochází při porodu, příčinou však mohou být také autonehody a poranění při sportu. V případě, že se v okolí brachiálního plexu vyskytuje nádor nebo zánětlivý proces, může také dojít k poškození plexu. Někdy dochází k odeznění příznaků samovolně, většinou je však nezbytná léčba. Může dojít k trvalému poškození jako je brnění, ztráta citlivosti nebo neschopnost vykonávat pohyby horní končetinou.

Jaký je vývoj nemoci?

Někdy je možná léčba pouze za asistence rehabilitačního pracovníka, někdy však může být nutná operace, aby mohlo dojít k obnovení funkce. Léčba závisí na rozsahu poškození. Návrat úplné funkce může nastat po několika týdnech až měsíců, při těžkém poškození však k obnově nemusí dojít vůbec.

Profylaxe a prevence

Prevence je obtížná. Důležité je snažit se vyvarovat situacím, při kterých by mohlo dojít k tomuto poškození.

Léčba

V některých případech dochází k samovolnému vyléčení po několika týdnech a měsících. Po tuto dobu můžete užívat léky proti bolesti a docházet na rehabilitaci. V případě, že se stav nezlepší, je nutná operace, která se obvykle provádí 5-12 měsíců po zranění.

Domácí léčení

Brachiální plexus vyžaduje lékařskou péči. Doma se zaměřte zejména na doporučení rehabilitačních pracovníku a pravidelně cvičte. Při případných bolestech zakupte volně prodejné léky proti bolesti.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Zavolejte lékaře, pokud zaznamenáte příznaky poranění brachiálního plexu, zvláště pokud jste účastníkem nehody nebo došlo-li k úrazu při sportu.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jak dlouho bude trvat než budu schopen používat svou ruku tak jako dřív?
  2. Budu moci stále vykonávat všechny obvyklé činnosti?
  3. Jak dlouho to bude bolet? Co mohu udělat pro odstranění bolesti?
  4. Je nutná operace?
  5. Budu potřebovat rehabilitaci?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu, zaměří se zejména na způsob, jakým ke zranění došlo a provede fyzikální vyšetření. Může pořadovat další vyšetření jako je RTG, CT, MRI, elektromyografii nebo testy nervové vodivosti.

Rizikové faktory

Kontaktní sporty, autonehody

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses