Diagnózy

Injekce botulotoxinu

Odborný název

Relaxancia kosterního svalu

Symptomy

 • zhmoždění nebo změna barvy
 • pocit na zvracení nebo zvracení
 • pokleslé oční víčko
 • bolest hlavy
 • neschopnost mrknout nebo zavřít oko

Co je to?

Botulotoxin (botox) je toxin, který je produkován bakterií Clostridium botulinum. Tento jed je také označován jako „klobásový jed“ a může být obsažen např. v nesprávně vyrobených konzervách s masem. Může tedy být příčinou otrav z jídla. Botulotoxin se v malých dávkách využívá v medicíně k uvolnění svalů (zejména pro odstranění vrásek v obličeji), k uvolňování spasmů v ramenní kloubu a krční páteři, pro odstranění neovladatelného mrkání, snížení nadměrného pocení nebo k terapii migrény. Podání botulotoxinu může mít jako každé jiné léčivo vedlejší nežádoucí účinky jako jsou bolest a necitlivost v místě vpichu, bolest hlavy, nevolnost, sucho v ústech, suchost očí, slzení či citlivost na světlo. Vzácně může způsobit vážnější nežádoucí účinky jako jsou svalová slabost, potíže s mluvením, vyrážka, svědění, potíže s dýcháním, potíže s polykáním, pomočování, problémy se zrakem a ochabnutí očních víček. Jestliže trpíte jakýmkoliv z uvedených nežádoucích účinků, vyhledejte lékařskou pomoc.

Jaký je vývoj nemoci?

Injekce botulotoxinu je obecně bezpečná, jestliže je podávána lékařem, který má s touto léčbou potřebné zkušenosti. Provádí se aplikace do specifických svalů, která může být vícečetná – nemusí se tedy jednat pouze o jednu injekci. V průběhu vpichu je běžná mírná bolestivost, může se také objevit zarudnutí nebo modřina. Botulotoxin začne účinkovat během několika dnů a jeho účinek trvá od 2 týdnů až po 6 měsíců – záleží na tíži příznaků a množství aplikovaného botulotoxinu. Jestliže trpíte jakýmikoliv nežádoucími účinky (uvedeny výše), bez prodlení kontaktujte svého lékaře.

Profylaxe a prevence

Nežádoucí účinky se mohou objevit u podání kteréhokoliv léčiva. Nedá se vždy dopředu říci, jak bude daná osoba na podání léku reagovat.

Léčba

 • Při výskytu nežádoucích účinků se podává protilátka proti botulotoxinu, která má neutralizační účinky
 • Při výskytu nežádoucích účinků je pravděpodobná hospitalizace a zajištění dýchání pomocí dýchacích přístrojů

Domácí léčení

Při výskytu nežádoucích účinku se vždy zeptejte svého lékaře, zda-li se jedná o vedlejší účinky, které nevyžadují lékařskou péči – např. bolest v místě vpichu či bolest hlavy.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Jestliže méně závažné vedlejší účinky (bolest hlavy, bolest v místě vpichu) přetrvávají, vyhledejte lékaře. Také vyhledejte lékaře, jestliže trpíte některými z vážnějších vedlejších účinků

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Bude léčba botulotoxinem opravdu účinkovat?
 2. Jaké jsou výhody a potencionální vedlejší účinky léku?
 3. Existuje i jiná možnost léčby?
 4. Jak efektivně se předpokládá, že botulotoxin bude účinkovat na moje obtíže?
 5. Jak dlouho budou trvat mírné nežádoucí účinky léčiva?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař rozhodne, zda léčba botulotoxinem se pro vaše onemocnění hodí a zda je vhodné jej aplikovat (zváží rizika a účinky léku), odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření – prohlédne vás.

Rizikové faktory

individuální citlivost na botulotoxin

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses