Diagnózy

Otrava botulotoxinem

Odborný název

Botulismus

Symptomy

křeče v břiše, dýchací potíže, sucho v ústech, nevolnost, potíže s polykáním, rozmazané vidění a slabost, u kojenců - slabost, zácpa, odmítání potravy, ztráta svalového tonu, slabý křik

Co je to?

Botulismus je vzácné, ale závažné onemocnění způsobené bakterií zvanou Clostridium botulinum. K nákaze dochází přes otevřenou ránu nebo při požití potraviny, která nebyla dostatečně tepelně upravována a správně uchovávána. Jedovatou látkou je botulotoxin (nebo také lidově „klobásový jed“), který je produkován výše zmíněnou bakterií. Nejčastěji k nákaze dochází po konzumaci nesprávně upravovaných uzenin, děti do 12 měsíců se mohou nakazit po konzumaci medu nebo kukuřičném sirupu. Botulismus může způsobit křeče v břiše, dýchací potíže, sucho v ústech, nevolnost, zvracení, potíže při polykání, rozmazané vidění a slabost. U kojenců pak způsobuje slabost, zácpu, odmítání krmení, ztrátu svalového tonu a pláč.

Jaký je vývoj nemoci?

Příznaky otravy se objevují většinou 8-36 hodin po požití kontaminované potraviny. Jedná se o akutní stav, který vyžaduje okamžitou léčbu, aby se zabránilo vážnějším komplikacím. Bez léčby mohou být následky infekce fatální. Léčba spočívá v podání protijedu a platí, že čím dříve je léčba započata, tím vyšší je pravděpodobnost uzdravení. Další léčba spočívá v podání infúzních roztokuů a zajištění dýchání. I s léčbou může otrava způsobit dýchací komplikace a ochrnutí, které vyžadují lékařskou péči.

Profylaxe a prevence

Prevenci před otravou botulotoxinem představuje dodržování předepsaných postupů při výrobě masových, rybích a zeleninových konzerv, a nad jejich správným uskladněním. Je nutné brát navědomí, že podomácku vyrobené klobásy nebo konzervy nesou riziko špatného tepelného opracování, a tak je před konzumací vhodná opětovná tepelná úprava alespoň po dobu 10 minut při teplotě vyšší než je bod varu. Také je důležité důkladné omytí rukou po práci s půdou, třeba na zahradě.

Léčba

Botulismus je obvykle léčen podáním protijedu. Možný je také výplach žaludku, pokud nebyla potrava ještě strávena. Můžete také potřebovat infúzi, antibiotika či dýchací přístroj.

Domácí léčení

Otrava botulotoxinem potřebuje neodkladnou péči.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře nebo vyhledejte lékařskou pohotovost, pokud máte nějaké příznaky otravy.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Mohl být botulismus příčinou mý příznaků?
  2. Co způsobilo otravu?
  3. Jaký typ léčby potřebuji?
  4. Jak dlouho bude trvat, než se uzdravím?
  5. Budu mít nějaké dlouhodobé komplikace?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může také požadovat krevní testy, odběr stolice, CT mozku, lumbální punkci nebo test nervové vodivosti (kondukční studie).

Rizikové faktory

Děti, které jedí med nebo kukuřičný sirup, nedostatečná péče o rány, podomácku připravované konzervy, šunka, uzené ryby

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses