Plynatost

Odborný název

Meteorismus

Symptomy

nadýmání, bolest břicha, říhání

Co je to?

V trávicím traktu každého člověka se nachází určité množství plynu, které je odstraňováno říháním a samovolným odchodem. Plyn pochází ze spolykaného vzduchu a také vzniká činností střevních bakterií. Plyny se nadměrně tvoří také po požití určitých potravin a látek přidávaných do potravin a to může vést k nadýmání. Mezi tyto potraviny patří např. potraviny s vysokým obsahem škrobu – např. luštěniny, některé druhy ovoce a zeleniny. Jestliže nedochází k samovolnému odchodu plynu, dochází k rozvoji krátké ale intenzivní bolesti břicha.

Jaký je vývoj nemoci?

Přítomnost plynu v trávicím traktu je normální. Jestliže je však v trávicím traktu plynu abnormálně moc, pak se objevuje intenzivní bolest a vzedmutí břicha. Trpíte-li nadýmáním často, konzultujte stav s lékařem.

Profylaxe a prevence

Vyhýbejte se konzumaci potravin, o kterých je známo, že způsobují nadýmání. Při jídle nehltejte a jezte pomalu, aby jste zabránili spolykání většího množství vzduchu.

Léčba

  • Vyhýbejte se potravinám, které způsobují plynatost
  • Jezte pomalu
  • Nežvýkejte žvýkačky
  • Přestatně kouřit
  • Užívejte doplňky stravy pro zmírnění nadýmání (např. Espumisan)

Domácí léčení

Stav lze většinou léčit změnou životního stylu, nebo užíváním doplňků stravy, které odstraňují nadýmání (Espumisan, Motilium). Trpíte-li nadměrnou plynatostí, zakupte v lékárně probiotika. Z bylinné terapie je možno doporučit čaj z máty, třezalky nebo zázvoru. Vhodné je také přidávat do pokrmů koření jako kmín, majoránka, šalvěj, kopr nebo tymián, které působí proti nadýmání.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud trpíte plynatostí příliš často nebo se objevuje intezivní bolest, vyhledejte lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Je něco, čím bych si mohl tento problém sám způsobit?
  2. Kdy bych měl při nadměrné plynatosti navštívit lékaře?

Jak bude probíhat vyšetření?

Ve většině případů není nutné navštívit lékaře, plynatost sama odezní. Někdy však může být plynatost důsledkem jiného zdravotního problému, proto lékař může požadovat endoskopii za účelem vyloučení žaludečních vředů, gastroesofageálního refluxu nebo onemocnění střev. Může také provést speciální vyšetření pro diagnostikování celiakie nebo nesnášenlivosti laktózy.

Rizikové faktory

nadměrný příjem potravin způsobujících nadýmání, nadbytek cukru v potravě, hltání při jídle

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses