Diagnózy

Vosí/včelí bodnutí

Symptomy

 • otok
 • svědění nebo pálení
 • podlitiny
 • bolest nebo diskomfort
 • zarudnutí kůže

Co je to?

Včelí nebo vosí bodnutí je častým problémem, zejména v létě. Jde o poměrně bolestivý stav, ale zpravidla nebývá vážný ani život ohrožující. Což se netýká osob, kteří trpí alergií. Tyto osoby mohou mít na pobodání velmi závažnou reakci, která může být ve vzácných případech fatální.

V případě, že jste alergičtí na pobodání vosou nebo včelou, vyhledejte lékařskou pomoc! Mezi hlavní příznaky alergické reakce patří kopřivka, potíže s dýcháním nebo otok obličeje, jazyka, rtů nebo hrdla. Zástava dýchání v důsledku oblasti dýchacích cest je na životě ohrožující, proto s voláním lékařské pomoci neotálejte! V případě, že máte předepsanou dávku adrenalinu na včelí nebo vosí bodnutí, ihned léčivo užijte.

Jaký je vývoj nemoci?

Při bodnutí včelou naleznete v ráně žihadlo, což je rozdíl oproti pobodání vosou nebo sršněm, kdy žihadlo v ráně nebude přítomno. Většinou se v místě vpichu objeví intenzivní a pulzující bolest, otok a zarudnutí. Tyto příznaky většinou zmizí do jednoho týdne. Lidé trpící alergiemi na pobodání včelou nebo vosou mohou mít vážnější příznaky, jako jsou potíže s dýcháním, otok v obličeji a kopřivku. V těchto případech je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Profylaxe a prevence

Vyvarovat se kontaktu s hmyzem. V případě pobodání je možno profylakticky podat antihistaminika. Můžete si koupit také volně prodejné gely zklidňující místo bodnutí (např. Fenistil gel). Z bylinek se pak doporučuje přiložení rozmělněného listu jitrocele kopinatého. Velmi vhodná je také aloe vera, sedmikráska a třezalka.

Léčba

 • led a chlazení
 • volně prodejné léky proti bolesti (paracetamol, ibuprofen,..)
 • léky ovlivňující alergickou reakci navíc pro alergické osoby (např. epinefrin)
 • podání tekutin intravenózně pro alergické osoby
 • zajištění dýchacích cest pro alergické osoby

Domácí léčení

Většinou se vosí nebo včelí bodnutí dá ošetřit doma. Jestliže se jedná o včelí bodnutí, pak odstraňte žihadlo. Dbejte na to, aby jste nestiskli jedový váček. To by vedlo k většímu uvolnění jedu do rány a do těla by se dostalo více jedu. Umyjte místo mýdlem, osušte a chlaďte ledem po dobu deseti minut, poté na deset minut chlazení přerušte. Dále podejte antihistaminika zabraňující svědění (např. difenhydramin – Benadryl). Můžete také užít pastu obsahující enzym papain smíchaný s kapkou vody. Papain je enzym, který štěpí bílkoviny v jedu a tak jej neutralizuje. Avšak jestliže máte alergii na včelí či vosí jed, neprodleně podejte adrenalin!

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Máte-li jakékoli příznaky alergické reakce po bodnutí, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc. V případě že alergií netrpíte, ale stav se zhoršuje (místo je zarudlejší, bolestivější a více oteklé), pak taktéž vyhledejte lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Je nutná nějaká léčba?
 2. Mám alergii na vosí/včelí bodnutí?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vám položí pár otázek a prohlédne vás.

Rizikové faktory

práce nebo hraní si v blízkosti úlu; dělání hluku v okolí úlu; oblékání si pestrobarevného oblečení nebo užití dráždivého parfému; ohánění se a dráždění včel rychlými pohyby

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses