Diagnózy

Pobodání hmyzem

Odborný název

Jedovaté hmyzí kousnutí (štípnutí) nebo žihadlo

Symptomy

 • otok
 • boule na kůži
 • bolest nebo diskomfort
 • podlitiny

Co je to?

Bodnutí včelou, komárem, vosou, blechou nebo jiným hmyzem může způsobit kožní reakce, které bývají bolestivé, svědivé a bývá přítomno zarudnutí. Ve většině případů nejsou nebezpečné a dají se ošetřit doma. Některá bodnutí však u predisponovaných jedinců – alergiků – mohou vyvolat anafylaktickou reakci, což je závažná systémová reakce, která může být na životě ohrožující a vyžaduje neodkladnou lékařskou péči. Pobodání některým druhem hmyzu může také vést k přenosu infekcí a způsobit některá závažná onemocnění jako jsou Západonilská horečka, malárie či tyfus.

Jaký je vývoj nemoci?

Reakce na pobodání hmyzem je závislá na citlivosti každého jedince. V případě, že jedinec není alergický, je místo vpichu bolestivé, zarudlé a svědící. Tyto symptomy však po pár dnech sami odezní a není proto nutná návštěva lékaře. Je důležité vyvarovat se škrabání v místě svědícího vpichu, protože by snadno mohlo dojít k rozvoji infekce – v tomto případě vyhledejte lékařskou pomoc. Lékařskou pomoc vyhledejte, jedná-li se o alergického jedince, jestliže došlo k pobodání jazyka nebo okolí dýchacích cest. Lékařskou pomoc vyhledejte neprodleně, jestliže se u pobodané osoby začne rozvíjet alergická reakce, která se projevuje zpravidla kopřivkou, dušností nebo nemožností dýchat. Rychlé jednání je nutné, protože anafylaktická reakce, k jejíž rozvoji může dojít, může být smrtelná již po 10-ti minutách od pobodání.

Profylaxe a prevence

Vyvarovat se kontaktu s hmyzem. V případě pobodání je možno profylakticky podat antihistaminika. Můžete si koupit také volně prodejné gely zklidňující místo bodnutí (např. Fenistil gel). Z bylinek se pak doporučuje přiložení rozmělněného listu jitrocele kopinatého. Velmi vhodná je také aloe vera, sedmikráska a třezalka.

Léčba

Léčba bodnutí hmyzem může zahrnovat:

 • Omytí místa vpichu
 • Chlazení místa vpichu
 • Podání antihistaminik v pilulkách nebo krému
 • Potření místa kalamínem
 • Antibiotika v případě infekce
 • U alergických jedinců podání adrenalinu
 • U alergických jedinců podání steroidů
 • U alergických jedinců podání větší dávky antihistaminik
 • Antibiotika při infekci

Domácí léčení

Ihned odstraňte včelí žihadlo seškrábnutím např. nehtem. Nedoporučuje se odstraňovat žihadlo pinzetou, protože stoupá pravděpodobnost, že vytlačíte více jedu do rány. Omyjte vodou a mýdlem a místo chlaďte ledem. Proti bolesti můžete podat paracetamol nebo ibuprofen, proti svědění podejte některé z volně prodejných antihistaminik nebo mast s obsahem kalaminu.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, jestliže pozorujete v ráně infekci anebo jestliže bolestivost a otok přetrvávají více jak tři dny. Dále vyhledejte lékaře, jestliže došlo k pobodání jazyka, máte příznaky anafylaktického šoku (slabost, dušnost, potíže s dýcháním nebo polykáním, tlak na hrudi, kopřivka). Anafylaktický šok je závažná reakce, která vyžaduje lékařskou pomoc!

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Myslíte, že jsem alergický na pobodání hmyzem?
 2. Je v tuto chvíli nutná nějaká léčba nebo bude stačit pozorování?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař se zeptá na historii celé události a prohlédne vás.

Rizikové faktory

Pobyt v teplém podnebí; neužívání přípravků pro odpuzování hmyzu (repelenty)

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses