Ptačí chřipka

Odborný název

Chřipka H5N1

Symptomy

horečka, kašel, bolesti v krku, bolesti svalů, zvracení, průjem, infekce oka

Co je to?

Jedná se o virové onemocnění způsobené virem chřipky typu H1N1. Zdrojem tohoto viru jsou ptáci, z kterých se může v ojedinělých případech šířit nákaza na člověka. Ve vzácných případech se může ptačí chřipka šířit z jedné osoby na druhou. Jestliže se ptačí chřipka vyskytne u lidí, je její průběh většinou velmi závažný a může být fatální. Mezi hlavní příznaky ptačí chřipky patří horečka, kašel, bolest v krku, bolesti svalů, zvracení, průjem a infekce očí.

Jaký je vývoj nemoci?

Ptačí chřipka může způsobit vážné komplikace jako jsou zápal plic, problémy s dýcháním, postižení ledvin a onemocnění srdce. Asi polovina lidí nakažená tímto virem na ptačí chřipku umírá. Léčba spočívá v podávání antivirotik a platí, že čím dřív je léčba zahájena, tím vyšší je šance na zotavení.

Profylaxe a prevence

Prevence je poměrně složitá. Vakcína bohužel zatím nebyla vyvinuta. V první řadě je důležité minimalizovat cestování a pobyt v cizích zemích, jestliže vypukla epidemie ptačí chřipky. Dále je velmi důležité pracovat na posílení imunitního systému: zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná.

Léčba

Ptačí chřipka je obvykle léčena antivirotiky. Léčba je nejúčinnější, pokud je zahájena hned při objevení prvních přáznaků.

Domácí léčení

Ptačí chřipka vyžaduje lékařskou péči a podání antivirotik. Po vyléčení dbejte na dostatečný odpočinek a dále posilujte imunitní systém (viz. profylaxe a prevence).

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře nebo pohotovst, pokud máte příznaky chřipky a cestoval jste do oblastí světa, kde se vyskytuje ptačí chřipka.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Mohla by ptačí chřipka být příčinou mých příznaků?
  2. Proč myslíte, že došlo k nákaze?
  3. Jaké typy léčby potřebuji?
  4. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař Vás vyšetří a položí vám několik otázek. Může také provést výtěr z nosu nebo z krku.

Rizikové faktory

Práce s drůbeží, kontakt s nemocnými ptáky

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses