Benigní esenciální třes

Odborný název

Benigní esenciální tremor

Symptomy

třes rukou a předloktí, rozechvělý hlas

Co je to?

Beningní esenciální tremor je pravidelný a rytmický třes, který vzniká v důsledku určité poruchy v nervové soustavě. Obvykle bývají postiženy ruce a hlava, ale třes se může také objevovat v oblasti horní části těla a nohou. Ve vzniku hraje velkou roli dědičnost – jestliže má rodič benigní esenciální tremmor, je u dítěte 50% šance, že jej bude mít také. Nejedná se o nebezpečný stav, ale je velmi nepříjemný, protože znemožňuje provádět běžné denní činnosti jako je psaní nebo vaření. K rozvoji třesu může dojít v jakémkoliv věku, ale nejčastěji se objevuje po 40. roce života a zhořšuje se s věkem. Správná léčba dokáže zmírnit příznaky, ale nedokáže tento stav vyléčit. V závažných případeh mohou lékaři doporučit operaci.

Jaký je vývoj nemoci?

Otřesy mohou být pouze nepatrné, ale postupem času se mohou zhoršovat. U některých lidí se otřesy objeví nejprve na jedné straně těla a později se šíří na stranu druhou (většinou do tří let). S věkem se zpravidla intenzita třesu zvyšuje a osoba postižená třesem má pak zásadní problémy s vykonáváním zcela běžných denních aktivit jako je např. oblékání, holení, šití nebo stravování se. Může být také ovlivněn hlas, což vede k neschopnosti plynule mluvit.

Profylaxe a prevence

Příčina této poruchy bohužel není zcela jasná, proto je prevence prakticky nemožná. Jedná se o dědičné onemocnění.

Léčba

Léčba třesu zahrnuje:

  • Léky jako je propranolol (beta-blokátor) nebo primidon (antiepileptikum)
  • Injekce botulotoxinu
  • Operace mozku nebo hluboká mozková stimulace (v závažných případech)

Domácí léčení

Můžete pomoci zmírnit příznaky minimalizací stresu, častou relaxací, vyvarováním se kofeinu a stimulujících potravin. Informujte lékaře o všech lécích, které užíváte, protože některé léky mohou vyvolat třes jako nežádoucí účinek.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud váš třes způsobuje problémy s vykonáváním běžných denních činností jako je stravování se, oblékání apod., nebo pokud kvůli třesu nemůžete vykonávat svou práci.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Mohl by být benigní esenciální třes příčinou mých příznaků?
  2. Jaké vyšetření potřebuji?
  3. Budou se příznaky zhoršovat?
  4. Potřebuji v tuto chvíli lékařské ošetření?
  5. Jaké druhy léčby jsou pro mě vhodné?
  6. Jaké jsou možné komplikace léčby?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař Vás vyšetří a bude se ptát na vaše příznaky. Může také požadovat krevní testy a případně CT, MRI nebo RTG. Ty mohou pomoci vyloučit jiné příčiny třesu.

Rizikové faktory

benigní esenciální tremor v rodinné anamnéze, věk nad 40 let

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses