Diagnózy

Bellova obrna

Odborný název

Bellova obrna

Symptomy

slabost a ochrnutí na jedné straně tváře, pokleslé víčko a ústní koutek, zvýšené slinění, obtíže při mluvení, jídle a pití, sucho v ústech, suché oči nebo nadměrné slzení, bolest čelisti, bolest hlavy, zvonění v uších, zvýšená citlivost na zvuk.

Co je to?

Bellova obrna je neškodný, ale někdy urgenstní stav, který způsobuje svalovou slabost nebo ochrnutí některých svalů obličeje. Většinou je projev jednostranný, tzn. že k poklesu ústního koutku nebo dolního očního víčka dochází pouze v polovině obličeje. To souvisí s jednostranným poškozením nervu, který inervuje příslušnou oblast a příslušné svaly. Přičina není scela jasná, spekuluje se o vlivu prodělané virové infekce. I přestože se nejdená o závažný zdravotní stav, pro většinu pacientů je tato porucha velmi nepříjemná, zejména z estetického důvodu. Bellova obrna často sama od sebe odezní během několika týdnů nebo měsíců, případně může pomoci speciální léčba. V případě zpozorování výše uvedených příznaků ihned vyhledejte lékaře, mohlo by se kromě Bellovy obrny jednat také o mozkovou mrtvici, která vyžaduje neodkladnou péči.

Jaký je vývoj nemoci?

Ke vzniku tohoto stavu dochází většinou náhle. Často se s obrnou postižená osoba ráno probudí. Postižena bývá jedna strana obličeje a většinou se objevuje problém s příjmem potravy a s mluvením. Může také docházet k vysychání rohovky v důsledku neschopnosti mrkat. Přiznaky jsou obvykle nejhorší v prvních dvou dnech. Mírné příznaky mohou vymizet během několika týdnů, jiné mohou trvat měsíce. Velmi zřídka příznaky trvají více než rok nebo jsou dokonce trvalé. V některých případech může odeznění obrny napomoci podání kortikosteroidů nebo jiných léků.

Profylaxe a prevence

Vzhledem k tomu, že není jasná příčina vzniku této poruchy, je prevence nemožná. Spekuluje se o vlivu virových onemocnění na rozvoj Bellovy obrny, proto je důležité správně léčit jakékoliv (i banální) virové onemocnění, aby se snížilo riziko vzniku tohoto stavu.

Léčba

Mírné případy nevyžadují léčbu. Možná je pomocná léčba:

 • Kortikosteroidy
 • Antivirotika
 • Léčba všech infekcí
 • Léky proti bolesti - např. aspirin, paralen apod.
 • Oční kapky nebo gely
 • Přelepování oka při spánku, aby nedocházelo k vysychání
 • Rehabilitace

Domácí léčení

Abyste chránili vaše oči před vysycháním, užívejte oční kapky, masti nebo umělé slzy a na noc oko přelepujte, aby bylo stále zavřené. Vyplachujte oči vychladlým odvarem z řebříčku nebo světlíku, aby jste zklidnili podrážděné oči a vypláchli nečistoty, které nemohli být odstraněny mrkáním. Užívejte volně prodejné léky proti bolesti jako je např. aspirin, paracetamol, ibuprofen, ketoprofen, naproxen a další. Přikládejte teplé obklady na svaly, pomohou ulevit od bolesti. Vyvarujte se stresu, dbejte na relaxaci a odpočinek. Dle doporučení rehabalitiačního pracovníka provádějte různá svalová cvičení.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte nějaké příznaky Bellovy obrny, vyhledejte lékaře. Pokud máte příznaky Bellovy obrny a slabosti nebo ochrnutí jinde na těle, volejte ihned pohotovost, mohlo by se jednat o mozkovou mrtvici.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jsou moje příznaky vážné?
 2. Jaké vyšetření potřebuji?
 3. Potřebuji nějakou léčbu?
 4. Jak rychle tyto příznaky odezní?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař vám položí pár otázek a vyšetří vás. Možná bude požadovat krevní testy, EMG, CT, nebo MRI.

Rizikové faktory

Nachlazení, chřipka, cukrovka, ušní infekce, vysoký krevní tlak, Lymeská borrelioza, úraz hlavy, sarkoidóza, nádory, těhotenství

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses