Kaudální stenóza
bolest v oblasti bederní páteře, slabost nebo necitlivost v dolní části zad, hýždí, nohou a chodidel
Bederní spinální stenóza vzniká, jestliže dojde ke zúžení páteřní kanálu v oblasti bederní páteře. Tím se zvyšuje tlak na míchu a dochází k útlaku nervových svazků, což se projevuje bolestivostí, slabostí nebo necitlivostí v dolní části zad, hýždích nohou nebo chodidel. Je to poměrně běžný stav, který se rozvíjí v důsledku stárnutí a bývá většinou způsoben artritidou v páteři.
K rozvoji bederní spinální stenózy dochází většinou postupně a postupem času se zhoršuje, v závislosti na tom, jak se páteřní kanál zúžuje. Nejčastěji se objevuje u lidí starší 60-ti let. Často se příznaky zlepší při posazení nebo naklonění dostrany a zhoršují se při chůzi a sezení. Někteří lidé, kteří trpí těžkou bederní spinální stenózou mají problém s chůzí i na velmi krátké vzdálenosti. Léčba většinou spočívá v podání specifických léků, v podání kortikosteroidů nitrožilně a v rehabilitaci. Ve vážných případech může být nutná operace.
Prevence prakticky není možná. Ke vzniku zúžení dochází ve vyšším věku prakticky skoro u každého a míra zúžení je zcela individuální a bohužel není možné tento proces nijak zásadně ovlivnit.
Léčba bederní spinální stenózy může zahrnovat:
Je nutná lékařská péče. V případě bolesti si můžete zakoupit volně prodejná analgetika (ibuprofen, paracetamol apod.). Důležité je pravidelné cvičení dle doporučení rehabilitačních pracovníků - tímto můžete uvolňovat a posilovat svaly kolem páteře a páteř samotnou rozhýbávat.
Navštivte svého lékaře, pokud máte pocit znecitlivění, slabosti nebo bolesti v dolní části zad nebo nohou.
Váš lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může také požadovat RTG, CT, MRI, nebo neurologické vyšetření.
věk nad 50 let, vrozená vývojová vada páteřního kanálu