Barrettův jícen

Odborný název

Barettův ezofagus

Symptomy

chronické pálení žáhy, bolest na hrudi, pálení, nevolnost

Co je to?

K tomuto onemocnění dochází v důsledku poškození sliznice jícnu nejčastěji způsobenou poleptáním kyselinou chlorovodíkovou, která se přes netěsnící dolní jícnový svěrač vrací zpět do jícnu. To vede k chronickému pálení žáhy. Pacienti také nemusí trpět vůbec žádnými příznaky. V důsledku chronického dráždění a následného poškození sliznice se zvyšuje riziko pozdějšího vzniku rakoviny jícnu, proto je nutné tento stav pravidelně monitorovat.

Jaký je vývoj nemoci?

V důsledku zpětné pasáže kyseliny do jícnu dochází k poškození sliznice jícnu. Tato sliznice je neustále obnovováva a poškozené buňky jsou nahrazovanány novými, což vede ke vzniku predispozice pro následný vznik nádoru jícnu. Proto po diagnostikování tohoto onemocnění je nutná pravidelná kontrola a pravděpodobně i častý odběr bioptického vzorku pro posouzení stavu buněk. Jestliže je příčinou gastroesofageální reflux, pak lékař předepíše léky na snížení tvorby kyseliny chlorovodíkové v žaludku.

Profylaxe a prevence

Žádná účinná prevence nebyla exaktně identifikována. Důležité je předcházet pálení žáhy - jíst častěji a menší porce, vyvarovat se ostrým jídlům, alkoholu a kofeinu.

Léčba

Léčba tohoto onemocnění spočívá v léčbě gastroesofageálního refluxu:

 • Antacida a jiné léky na pálení žáhy (inhibitory protonové pumpy - omeprazol, pantoprazol a prokinetika - metoklopramid, donperidon)
 • Změny ve stravování
 • Snížení stresu
 • Hledání alternativy k lékům, které zhoršují příznaky gastroesofageálního refluxu
 • V závažnějších případech chirurgický zákrok k odstranění oblasti poškozené tkáně.

Domácí léčení

Dbejte na správnou dietou a zdravý životní styl. Vyvarujte se konzumaci kynutého pečiva, čokolády, kávy, alkoholu, ostrých jídel a dbejte na pravidelná jídla v malých porcích. Nezvedejte žádné těžké věci, protože takto dochází k významnému zvýšení nitrobřišního tlaku a zvyšuje se riziko pálení žáhy. Při pálení žáhy podávejte antacida (jedlá soda, mléko, Rennie), která neutralizují účinek kyseliny chlorovodíkové. Můžete také vyzkoušet bylinné čaje účinné proti pálení žáhy: máta, zeměžluč, řebříček nebo jitrocel

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Barrettův jícen je bez příznaků, ale je způsoben pálením žáhy. Pokud trpíte chronickým pálením žáhy - nebo užíváte volně prodejné léky proti pálení žáhy vícekrát jak 2x do týdne - navštivte svého lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. O jak závažný stav se jedná?
 2. Jaké je riziko rakoviny?
 3. Musím užívat antacida nebo léky?
 4. Je něco, co bych měl dělat, abych předcházel pálení žáhy?
 5. Kdy bych měl očekávat, že se příznaky zlepší?
 6. Jak často budu potřebovat endoskopické vyšetření?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může také požadovat RTG nebo endoskopii - vyšetření, při kterém lékař zavede tenkou trubici s kamerou do jícnu, aby se podíval na případné poškození. V některých případech lékař může odebrat vzorek tkáně.

Rizikové faktory

Chronické pálení žáhy GERD, muži, běloši

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses