Diagnózy

Zneužití barbiturátů

Odborný název

Otrava barbituráty

Symptomy

 • ztráta vědomí
 • splývavá řeč
 • halucinace
 • zmatenost
 • ospalost
 • nekontrolovatelné záškuby končetin

Co je to?

Barbituráty jsou sedativa, která se nejčastěji předepisují pro léčbu úzkosti a nespavosti. Mezi nejčastěji předepisované barbituráty patři fenobarbital, sekobarbital a další. Dnes se jejich předepisování lékaři významně snížilo, protože užívání barbiturátů s sebou nese velké množství rizik a nežádoucích účinků. Předávkování barbituráty je velmi snadné, protože k němu stačí i velmi malé množstvi a i toho malé množství může způsobit bezvědomí nebo smrt. Barbituráty jsou často zneužívány za účelem sebevraždy u starších lidí a velmi lehce na ně vzniká závislost. Chronické užívání barbiturátů tedy vyžaduje odvykací terapii, v případě pokusu o sebevraždu je nutné vyhledat psychiatrickou péči.

Jaký je vývoj nemoci?

Barbituráty lze koupit pouze na lékařský předpis, dnes však není problém sehnat toto léčivo i nelegálně. Užívání barbiturátů vyvolá příznaky podobné jako u užívání alkoholu, takže lidé, kteří toto léčivo zneužívají se chovají a vypadají, jako kdyby byly opilí. Na barbituráty vzniká velmi snadno závislost a při jejich vysazení dochází k rozvoji abstinenčních příznaků. Při výrazném předávkování je nutné vyhledat lékařskou péči, protože by velmi snadno došlo ke ztrátě vědomí, zástavě dýchání a smrti.

Profylaxe a prevence

Nejlepší prevencí je tato léčiva vůbec neužívat a v případě, že je to vzhledem k zdravotním u stavu nutné, je lepší pořádat lékaře o předpis jiných léků s podobným účinkem ale méně riziky a nežádoucími účinky. Pro rychlejší detoxikaci a vyloučení látky z těla se doporučuje popíjení odvaru z ostropestřce mariánského.

Léčba

 • hospitalizace a monitoring dokud nedojde k úplnému vyloučení léku
 • antidotum – podat látku s opačným účinkem, která neutralizuje účinky barbiturátů
 • odvykací terapie, psychiatrická pomoc

Domácí léčení

Při předávkování barbituráty ihned vyhledejte lékařskou pomoc.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Při výskytu symptomů svědčících pro předávkování barbituráty ihned vyhledejte lékařskou pomoc. Volejte rychlou záchrannou službu, jestliže došlo k zástavě dýchání

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jedná se o vedlejší účinky babrbiturátů?
 2. Jakou potřebuji léčbu?
 3. Budu muset zůstat v nemocnici?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař se zeptá na symptomy a provede fyzikální vyšetření. Pravděpodobně bude požadovat krevní testy a vyšetření krve.

Rizikové faktory

nadměrné užívání barbiturátů; kombinování barbiturátů s jinými léčivy

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses