Zápal plic

Odborný název

Pneumonie

Symptomy

kašel, dušnost, horečka, zimnice, bolesti hlavy, bolesti svalů, únava

Co je to?

Zápal plic je infekční onemocnění, které může být způsobeno bakteriemi, viry, plísněmi a dalšími infekčními patogeny. Nejčastější bývá zápal plic bakteriálního původu způsobený zejména pneumokoky nebo také stafylokoky. Tyto bakterie se šíří z člověka na člověka a to nejčastěji kapénkami, tedy při kašlání nebo kýchání. Charakteristickými příznaky bývá horečka, kašel, slabost, dušnost, bolest hlavy anebo bolest na hrudi. Příznaky jsou velmi individuální a mohou být mírného nebo vážnějšího rázu. V některých případech může dojít k rozvoji život ohrožujících komplikací, zejména u starších lidí nebo u lidí s chronickým onemocněním.

Jaký je vývoj nemoci?

Příznaky se mohou objevit náhle a nebo k jejich rozvoji dochází pozvolna. Prvotní příznaky připomínají obyčejné nachlazení nebo chřipku a mírnější mohou být u starších osob nebo u osob chronicky nemocných. U těchto osob ale také stoupá riziko rozvoje pozdějších život ohrožujících komplikací. Jestliže je zápal plic bakteriálního původu, bývá léčen antibiotiky. Ke zlepšení příznaků dochází zhruba za dva týdny. Komplikace tohoto onemocnění zahrnují „otravu krve“ (sepsi), plicní selhání a meningitidu.

Profylaxe a prevence

Proti pneumonii již dnes existuje očkování, jestliže patříte do rizikových skupin (věk nad 65 let, chronické onemocnění, snížená imunita, stav po odstranění sleziny), informujte se o případném očkování u svého lékaře. Dbejte na dostatečnou osobní hygienu. Nekuřte. Prevence souvisí zejména se zdravým životním stylem, který by měl zahrnovat pestrou stravu, střídmost v požívání alkoholu a snahu o udržení dobré fyzické kondice. Je důležité náležitě léčit i zdánlivě banální onemocnění dýchacích cest, který by případně později mohl způsobit rozvoj zápalu plic. V období zvýšeného výskytu infekcí klaďte důraz na posílení imunitního systému: zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná, které můžete také zakoupit v potravinnových doplňcích nebo je konzumovat v přirozené formě.

Léčba

V případě bakteriální infekce je nutné podstoupit léčbu antibiotiky. Váš lékař vám také může předepsat sirupy nebo kapky proti kašli. V závažných případech není vyloučená hospitalizace.

Domácí léčení

V případě domácí léčby můžete urychlit léčení některými kroky:

 • Odpočívejte
 • Pijte hodně tekutin, vhodné jsou zejména neslazené bylinkové čaje na podpoření vykašlávání: černý bez, proskurník, lékořice, fenykl; pro podpoření pocení se doporučuje čaj z lípy, na obecné posílení imunity je velmi vhodný čaj ze šípků
 • Nekuřte
 • Vyhněte se pasivnímu kouření
 • Užívejte volně prodelné léky proti bolestem
 • Můžete vyzkoušet Priessnitzův obklad
 • Obecně dbejte na posílení imunity (viz. profylaxe a prevence)

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte nějaké příznaky pneumonie. Příznaky bakteriální pneumonie se mohou lišit od člověka k člověku. Běžné příznaky jsou kašel, dušnost, horečka, zimnice, bolesti hlavy, bolesti svalů a únava.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jedná se o nakažlivou nemoc?
 2. Jak mohu zabránit šíření infekce?
 3. Musím zůstat doma?
 4. Jak mohu zmírnit příznaky?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Můžete také požadovat RTG hrudníku nebo krevní testy.

Rizikové faktory

věk nad 65 let, kouření, AIDS nebo jiné oslabení imunity, chronické onemocnění, infekce dýchacích cest v poslední době

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses