Azbestóza

Odborný název

Azbestóza

Symptomy

dušnost, suchý kašel, pocit svírání na hrudi, bolest na hrudi, ztráta chuti k jídlu, praskání v plicích při nádechu

Co je to?

Azbestóza je závažné plicní onemocnění, ke kterému dochází po vdechování vláken azbestu, vláknitého minerálu užívaného v průmyslu a stavebnictví. Lidé pracující s azbestem (např. na železnicích nebo na stavbách) vdechují tyto částice, které jim ulpívají v plicích, způsobují zánět a podnětlivé změny způsbojí přestavbu plicní tkáně, vedoucí k jizvení. Takto změněné plíce nejsou schopny zcela správně plnit svou funkci a postupně dochází k narušení dýchání. Azbestóza může kromě selhání ventilace vést také k rozvoji rakovinného procesu. Proti azbestóze neexistuje žádný lék, je možné pouze tlumit příznaky a aplikovat oxygenoterapii.

Jaký je vývoj nemoci?

K rozvoji příznaků dochází za 20-30 let po expozici. Nejprve se objevuje dušnost (nejprve při námaze, potom i v klidu), kašel a bolesti na hrudi. Závažnost stavu zpravidla závisí na tom, jak velkému množství azbestu jste byli vystaveni a jak často k expozici docházelo. Léčba se zaměřuje na zmířnění příznaků, může zahrnovat i oxygenoterapii, v závažnách případech může být nutná transplantace plic. Jestliže kouříte, je naprosto nutné s kouřením ihned přestat. Při azbestóze se také zvyšuje riziko rozvoje rakoviny – zejména maligního mezoteliomu, který má velmi špatnou prognózu.

Profylaxe a prevence

Vyvarujte se kontaktu s azbestem. V případě, že pracujete v takovém prostředí, dbejte na nošení ochranných pomůcek, aby se snížilo riziko vdechování azbestu na minimum. Jestliže navíc kouříte, ihned s kouřením přestaňte. Lékař vám také může doporučit očkování proti pneumonii (zápal plic) a chřipce, protože se zvyšuje riziko, že těmito nemocmi budete trpět.

Léčba

Léčba azbestóza zahrnuje:

 • Vyhnout se další expozici azbestu
 • Odvykání kouření
 • Inhalační léky - kortikosteroidy
 • Oxygenoterapie
 • Vakcína proti pneumonii a chřipce
 • V závažných případech transplantace plic

Domácí léčení

Tyto strategie domácí péče vám mohou pomoci, pokud máte azbestózu:

 • Zabránit další expozici azbestu.
 • Pokud kouříte, přestaňte.
 • Dbejte na vykašlávání hlenu z plic polohováním, dechovým cvičením a dalšími pomocnými manévry.
 • Z bylinné terapie se doporučuje čaj z divizny nebo podbělu, ve zvýšené míře konzumujte tymián a skořici a nezapoměňte na "všelék" česnek, který kromě vykašlávání stimuluje imunitní systém.
 • Pro posílení imunitního systému zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte příznaky azbestózy jako je např. dušnost a přetrvávající kašel. Pokud pozorujete náhlou závažnou dušnost nebo silné bolesti na hrudi, ihned vyhledejte lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může být azbestóza příčinou mých příznaků?
 2. Jaké potřebuji vyšetření?
 3. Pokud mám azbestózu, o jak závažný stav se jedná?
 4. Jaká léčba pomůže?
 5. Co mohu udělat, aby zabránil vzniku rakoviny?
 6. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provéde fyzikální vyšetření, RTG hrudníku, funkční vyšetření plic a CT. Lékař může také provést chirurgickou biopsii plicní tkáně.

Rizikové faktory

Práce v prostředí s potenciální expozicí azbestu jako jsou loděnice, azbestové doly, stavebnictví, automobilový průmysl, hasiči, 

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses