Autismus
První příznaky autismu se obvykle objevují v dětství, kdy jsou děti abnormálně tiché, uzavřené a velmi málo reagující na okolí. U těchto dětí dochází zpravidla k pozdějšímu rozvoji jazykových schopností, postupem času se objevuje neschopnost v navazování kontaktu a tolerování společnosti. Charakteristické bývají také opakující se pohyby a vzorce chování – např. houpání se tam a zpět, točení kolem objektů a další.
Autismus představuje řadu neurologických poruch, které vedou k poruše komunickace, neschopnosti zapojit se do kolektivu a k dalším problémům s chováním. U těchto dětí dochází zpravidla k pozdějšímu rozvoji jazykových schopností, postupem času se objevuje neschopnost v navazování kontaktu a tolerování společnosti. Charakteristické bývají také opakující se pohyby a vzorce chování – např. houpání se tam a zpět, točení kolem objektů a další. Děti s autismem mají narušenou schopnost vnímání výrazu tváře a neverbální komunikace. Dnes již existuje řada autistických center, které pomáhají těmto dětem rozvíjet sociální a komunikační dovednosti. Součáastí terapie bývají také léky proti depresím a úzkostem.
Při správné léčbě se mnohé příznaky zlepší a umožní vést kvalitní život. Dospělí s autismem většinou potřebují sociální služby a psychologickou podporu, ale mnozí z nich dokáží žít zcela samostatně a jsou schopni se samostatně uživit. Prognóza velmi koreluje s výší IQ – čím vyšší IQ, tím vyšší je pravděpodobnost vedení zcela normálního života.
Jedná se o genetické onemocnění a prevence proto není prakticky možná. Mnohé studie však hovoří o možnosti ovlivnění případného rozvoje autismu u dítěte ve spojitosti se životosprávou matky a způsobem porodu dítěte. Těhotná žena by měla dbát na zdravý a vyvážený jídelníček bohatý na vitamíny a minerály, vyvarovat se alkoholu a užívání drog. Měla by dbát na správnou léčbu svých onemocnění a mít pod kontrolou, zda je očkována proti všemu, co by mohlo způsobit u dítěte autismus (zejména rubeolla).
Neexistuje žádný lék k léčbě autismu. Léčba spočívá v mírnění příznaků. Využívají se tyto postupy:
Existuje mnoho odborných poraden, zdravotnických zařízení a pro nemocné autismem. Je velmi vhodné tyto instituce navštěvovat a co nejvíce tak přispět ke správnému rozvoje vašeho dítěte. Doma dbejte na systém odměn, protože ten je pro děti postižené autismem velmi důležitý a motivující. Mnoho rodičů využívá alternativních terapií jako je například Vojtova metoda, o její učinnosti se stále spekuluje, nicméně můžete tuto metodu vyzkoušet a zahrnout do vaší péče.
Vyhledejte lékaře, pokud se domníváte, že se vaše dítě nevyvíjí zcela normálně a objevují se u něj neobvyklé způsoby chování.
Neexistuje žádný speciální test pro diagnostiku autismu. Lékaři používají dotazníky, které hodnotí informace o vývoji a chování dítěte. Některé dotazníky jsou založeny na pozorování ze strany rodičů. Jiné zahrnují pozorování ze strany obou rodičů a ze strany zdravotníků, kteří jsou v kontaktu s dítětem.
být muž