Apendicitida

Odborný název

Akutní apendicitida

Symptomy

bolesti břicha v blízkosti pupku a směřující do pravého třísla, nevolnost, zvracení, ztráta chuti k jídlu, zvýšená teplota, zácpa, nadýmání

Co je to?

Apendicitida (neboli zánět slepého střeva) je závažná infekce slepého střeva, což je vývojový pozůstatek na přechodu mezi tenkým a tlustým střevem. Asi v polovině případů se objevuje bolest břicha, která směřuje do pravého třísla. Jestliže nebude apendicitita urychleně léčena, hrozí prasknutí stěny tlustého střeva a rozšíření infekčního obsahu v břišní dutině, což vede k velmi nebezpečnému stavu – zánětu pobřišnice. Nutné je radikální řešení a sice chirurgické odstranění tlustého střeva. Apendicitidou nejčastěji trpí lidé ve věku 10-30let.

Jaký je vývoj nemoci?

Prvním příznakem bývá nespecifická bolest břicha, která se zhoršuje při pohybu, kašli, kýchání nebo hlubokém nádechu. Dalšími příznaky mohou být nechutenství, zvracení, zvýšená teplota, zácpa nebo průjem. Tyto přízanky by měli být řádně prošetřeny v ordinaci lékaře, který může krom provedení různých vyšetření nařídit pobyt v nemocnici, kde bude stav dále sledován a v případě nutnosti okamžitě řešen. Jestliže bude diagnóza jasná, je nutné co nejdříve provést chirurgické odstranění slepého střeva. Po odstranění slepého střeva je nutné omezit fyzickou aktivitu a dodržovat dietetická opatření po dobu 2-4 týdnů.

Profylaxe a prevence

Vzhledem k tomu, že riziko onemocnění nezávisí na dědičnosti, pohlaví ani věku, lze jej částečně ovlivnit jedině stravou. V Evropě se jedná o jedno z nejčastějších zánětlivých onemocnění, zatímco v některých částech Afriky a Asie se nevyskytuje takřka vůbec. Proto se domníváme, že jedinou účinnou prevencí je strava bohatá na vlákninu, kterou obyvatelé těchto zemí tak často konzumují. Udává se, že ke snížení rizika tohoto onemocnění přispívají mléčné produkty, zelenina, ovoce, obiloviny, mandle a ořechy. Kromě přirozeného zdroje vlákniny ve stravě mohou být také zdrojem volně prodejné doplňky stravy obsahující vlákninu (např. Psyllium).

 

Léčba

Léčba apendicitidy zahrnuje: apendektomii a podání antibiotik.

Domácí léčení

Domácí péče po propuštění z nemocnice spočívá v dodržování dietetických opatření, vyvarování se fyzické aktivity a dbání na dostatek odpočinku. Toto onemocnění vyžaduje lékařský dohled, nesnažte se jej léčit sami v domácím prostředí.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Zavolejte svého lékaře, pokud trpíte bolestí břicha charakteristickou pro apendicitidu, pokud máte horečku anebo zvracíte.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Co obnáší apendektomie?
  2. Je něco, co mám dělat po operaci, abych urychlil vyléčení?
  3. Jak dlouho budu užívat antibiotika?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékaři mohou diagnostikovat většinu apendicitid odběrem anamnézy a fyzikálním vyšetřením. Vyšetření krve a moči, RTG, ultrazvuk mohou být další testy, které bude lékař potřebovat pro potvrzení diagnózy.

Rizikové faktory

Muži, dospívající, apendicitida v rodinné anamnéze

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses