Aortální aneurysma

Odborný název

Aneurysma

Symptomy

pronikavá bolest v zádech nebo v boku, necitlivost nebo mravenčení v nohou, náhlé a silné bolesti, nevolnost a zvracení, malátnost, vlhká pokožka, rychlý srdeční tep, mdloby a šok

Co je to?

K rozvoji aneurysmatu aorty dochází při oslabení stěny tepny, která se v důsledku působícího krevního tlaku vyklenuje a vytváří balónovitý útvar. Na vzniku aneurysmatu se podílí kouření, vysoký krevní tlak, ateroskleróza a další vlivy. Dojde-li k prasknutí aneurysmatu, vzniká život ohrožující krvácení, které se může stát během několika minut fatální. Objevuje se velmi silná bolest, ztráta vědomí a šok. V případě, že je aneurysma přítomno, ale k jeho prasknutí nedošlo, nemusíte pozorovat vůbec žádné příznaky. Nicméně je velmi důležité chodit na pravidelné lékařské kontroly, aby se sledovaly případné změny a zvětšování aneurysmatu. V takovém případě by byl nutný rychlý chirurgický zákrok.

Jaký je vývoj nemoci?

Vzhledem k tomu, že aneurysma nezpůsobuje žádné problémy a nejsou pozorovány žádné příznaky, tak je tento stav diagnostikován většinou zcela náhodou. Jestliže je aneurysma malé, nezpůsobuje žádné problémy a nezvětšuje se, postačí sledování 1-2x ročně pomocí ultrazvukového vyšetření. Pokud však bude aneurysma velké, bude způsobovat jakékoliv problémy nebo bude při kontrole zjištěno, že se zvětšuje, bude nutné ihned provést chirurgické ošetření aorty. V případě ruptury anuerysmatu je prognóza velmi špatná.

Profylaxe a prevence

Obecně je důležité dodržovat zdravý životní styl – správné stravování a s ním spojené předcházení obezity, dostatek pohybové aktivity, atd. V případě výskytu v rodině je dobré informovat o této skutečnosti svého ošetřujícího lékaře pro případné vyšetření mozkových cév. Důležité je také udržovat krevní tlak na normálních hodnotách – vysoký krevní tlak by mohl vést k ruptuře aneurysmatu. Dále je nutné dbát na hladinu cholesterolu a dalších lipidů, které mají vliv na vznik aterosklerózy. Aterosklerotické změny cév mohou být faktorem pro vznik aneurysmatu. Pro snížení hladiny cholesterolu užívejte denně čaje šalvěj, rozrazil, pampeliška nebo jablečník a do svého jídelníčku pravidelně zahrnujte konzumaci česneku. Významnou roli ve snižování cholesterolu také hraje zvýšená konzumace vlákniny ve stravě – ať už v ovoci či zelenině nebo pomocí volně prodejných doplňků stravy (např. Psyllium).

Léčba

Léčba aneurysmatu může zahrnovat:

 • Pozorování, s pravidelným CT vyšetřením nebo ultrazvukem
 • Chirurgická náhrada postiženého úseku aorty
 • Endovaskulární operace (vložení stent-graftu pro posílení oslabené části krevní cévy)

Domácí léčení

Dodržujte určitá pravidla pro snížení rizika zvětšení aneurysmatu:

 • Nekuřte.
 • Spolupracujte s lékařem a udržujte svůj krevní tlak na stabilních hodnotách
 • Cvičte alespoň 30 minut denně.
 • Jezte stravu s nízkým obsahem tuku, nízkým obsahem cholesterolu.
 • Choďte na pravidelná ultrazvuková vyšetření.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte nějaké příznaky aneurysmatu nebo máte podezření, že aneurysma máte, poraďte se se svým lékařem. Pokud máte příznaky prasklé břišní aorty, ihned volejte záchrannou službu.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může být příčinou příznaků aneurysma?
 2. Jaké vyšetření potřebuji?
 3. Pokud mám aneurysma břišní aorty, v jaké je to fázi?
 4. Je operace jediným řešením?
 5. Co mohu udělat pro snížení rizika prasknutí aneurysmatu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření, může udělat ultrazvuk břicha, CT, nebo MRI k určení velikosti aneuryzmatu, ke zjištění umístění a možnosti léčby.

Rizikové faktory

Věk nad 60 let, muž, obezita, aneurysma v rodinné anamnéze, srdeční onemocnění v osobní anamnéze , ateroskleróza, vysoký krevní tlak, cholesterol, kouření, vrozené vady stěn krevních cév

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses