Průjem spojený s užíváním antibiotik

Odborný název

Toxická gastroenteritida a kolitida

Symptomy

vodnatý průjem, křeče v břiše, dehydratace, krvavá stolice, horečka, nevolnost, ztráta chuti k jídlu, úbytek na váze, sucho v ústech, žízeň, únava, svalové křeče, tmavě zbarvená moč, málo časté močení, závrať, malátnost, bolest na hrudi, zmatenost

Co je to?

Průjmy vznikající v důsledku užívání antibiotik se vyznačují častou a vodnatou stolicí. Užitá antibiotika zabíjejí bakterie, proti kterým jsou namířena, ale také bakterie tělu vlastní, které žijí v trávicím traktu a pomáhají správné činnosti střev a vstřebávání živin. Jestliže jsou tyto symbiotické bakterie zničeny, pak ve střevě převáží bakteriální nerovnováha ve prospěch škodlivých bakterií, které způsobují průjem. Objevují se také další příznaky jako jsou např. křeče v břiše a dehydratace. Jestliže bude dehydratace těžká, může být nutná hospitalizace za účelem doplnění tekutin a podání jiných antibiotik. Nejčastějším původcem průjmů bývá bakterie Clostridium difficile.

Jaký je vývoj nemoci?

Symptomy se mohou objevit 5-10 dní po začátku užívání antibiotik. Méně často se objeví o několik týdnů později. Při mírném průjmu zvyště příjem tekutin a informujte o celé situaci svého ošetřujícího lékaře. Pokud bude průjem závažný, může lékař předepsat jiné antibiotikum k léčbě průjmů. Možná bude také nutné podat antibiotika nitrožilně v nemocnici. Neléčený těžký průjem může velmi rychle vést k dehydrataci, rozvratu metabolismu a smrti, proto tento stav nepodceňujte.

Profylaxe a prevence

Spolu s antibiotiky užívejte probiotika, která pomohou udržovat bakteriální rovnováhu ve střevě. Můžete je zakoupit volně v lékárně. Také ve zvýšené míře konzumujte potraviny bohaté na bifidobakterie (např. kvalitní jogurt, kefír, acidofilní mléko). Dostatečně pijte, zejména vodu a neslazené bylinkové čaje.

Léčba

Léčba může zahrnovat:

  • Zvýšení příjmu tekutin
  • Zastavení užívání antibiotik, které způsobují průjem
  • Užívání jiného antibiotika
  • Užívání probiotických doplňků

Domácí léčení

Aby se zabránilo dehydrataci, pijte dostatek tekutin, doporučují se zejména neslazené bylinné čaje (např. pelyněk, kmín, anýz, šlavěj). Dbejte na dietetická opatření - vyhněte se těžkým a slazeným pokrmům - nadbytek cukru v organismu usnadňuje růst patogenních bakterií a kvasinek. Sledujte zabarvení své moči - pokud je vaše moč světle žlutá nebo bezbarvá, znamená to, že je vaše tělo dostatečně hydratováno. Dbejte na dostatečnou hygienu, častěji si myjte ruce, aby jste snížili riziko šíření infekce.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Zavolejte lékaře, pokud máte vodnatý průjem více než šestkrát denně anebo máte známky dehydratace, jako je sucho v ústech či tmavá moč.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Kdy je nutné kontaktovat lékaře kvůli průjmu?
  2. Pomohou probiotika?
  3. Jaké jsou nejlepší způsoby, aby se zabránilo šíření infekce?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař se bude ptát na vaše příznaky a odebere vzorek stolice. Lékař může také zažádat o různá další zobrazovací vyšetření.

Rizikové faktory

Nedávná hospitalizace, užívání antibiotik, věk vyšší než 65 let, závažná nebo mnohočetná onemocnění, nedávné operace, oslabený imunitní systém, nedávno prodělaná infekce Clostridium difficile, použití antacid

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses