Diagnózy

Tonzilitida

Symptomy

 • zvětšené a oteklé uzliny
 • horečka
 • oteklé mandle
 • zápach z úst
 • bolest hlavy
 • bolest v krku
 • obtížné polykání
 • citlivost na dotek
 • obtížné mluvení
 • citlivé uzliny
 • skvrny na mandlích

Co je to?

Lidově se tonzilitida označuje jako angína. Jedná se o bolestivý otok mandlí, což je lymfatická tkáň nacházející s v zadní části krku. Infekce může být způsobena bakteriemi (zejména streptokoky) nebo viry. Toto onemocnění je velmi časté zejména v dětském věku. Dříve byla tonzilitida často léčena chirurgickým odstraněním mandlí, dnes se k tomuto řešení přistupuje spíš v případě často opakovaných infekcí. Jestliže je příčina bakteriální, jsou předepisována antibiotika, v případě virové infekce nejsou antibiotika indikována a stav se zpravidla upraví sám - ke zmírnění příznaků je možno podat léky na tišení bolesti a domácí léčivé přípravky (čaje, tinktury,…).

Jaký je vývoj nemoci?

Důležité je zjistit, zda-li se jedná o infekci bakteriální nebo virovou. V případě infekce bakteriální se podají antibiotika a symptomy zpravidla ustupují za 2-3 dny. Neléčená bakteriální angína může způsobit vážné komplikace, proto je důležité antibiotickou terapii dodržovat. Nejčastěji je však angína způsobena viry, na které jsou antibiotika neúčinná. V tomto případě se ke zmírnění příznaků podávají léky tišící bolest a zvýší se příjem tekutin. Děti a dospívající by neměly k tišení bolesti užívat aspirin, který je spojen s vzácným, ale závažným onemocněním zvaným Reyeův syndrom. Příznaky virové angíny by měly vymizet během 7 až 10 dnů. Dětem nebo dospělým, kteří trpí opakujícími se angínami, mají problémy s polykáním nebo dýcháním může být doporučeno chirurgické odstranění mandlí.

Profylaxe a prevence

Důležité je posilovat imunitní systém dostatečným příjmem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná.

Léčba

Pro léčbu angíny lze využít:

 1. Antibiotika k léčbě bakteriálních infekcí
 2. Analgetika (léky proti bolesti) – např. paracetamol, ibuprofen, ketoprofen, naproxen,… (NEPODÁVAT aspirin dětem nebo dospívajícím)
 3. Zvýšit příjem tekutin
 4. Chirurgické odstranění mandlí

Domácí léčení

Po návštěvě lékaře můžete mnohé příznaky léčit i sami. Chlazení studenou tekutinou nebo zmrzlinou může mít zklidňující účinek. Pijte také dostatek tekutin. Zkuste kloktání slané vody. Podávejte volně prodejné léky proti bolesti, jako je například acetaminofen a nesteroidní antiflogistika, jako je ibuprofen, ketoprofen, naproxen. Vyvarujte se podávání aspirinu dětem a mladistvým. V případě infekce streptokokem vyměňte svůj zubní kartáček – zabráníte tak reinfekci anebo nakažení ostatních členů rodiny.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

V případě, že trpíte dlouhodobou nebo těžkou bolestí v krku, vyhledejte lékaře. Pokud máte závažné příznaky jako je intenzivní bolest, problémy s dýcháním či neschopnost jíst nebo pít, s návštěvou lékaře neotálejte a navštivte pohotovost.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jedná se o bakteriální nebo virovou infekci?
 2. Je potřeba užívat antibiotika?
 3. Je potřeba podstoupit chirurgické odstranění mandlí?
 4. Jak velká je pravděpodobnost, že se infekce vrátí?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař bude ke stanovení diagnózy potřebovat informace, bude se ptát a prohlédne Vás. Pro zjištění původce může požadovat odběr krve a výtěr z krku.

Rizikové faktory

Kontakt s nemocným jedincem; sdílení talířů, příborů, pomůcek osobní hygieny...; nedostatečná a málo častá hygiena

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses