Diagnózy

Anémie chronických chorob

Odborný název

Anemie při chronických nemocech

Symptomy

 • zvýšená tepová frekvence
 • závrať
 • bolest hlavy
 • nespavost
 • únava
 • točení hlavy
 • bledá kůže
 • neschopnost soustředit se
 • rychlá unavitelnost
 • pocit nedostatku kyslíku
 • bolestivé svalové křeče

Co je to?

Anemie je stav, při kterém je v organismu snížené množství červených krvinek, jejichž funkcí je transport kyslíku do tkání. Chronická onemocnění, která anemie doprovází jsou např. autoimunitní onemocnění, nádorová onemocnění, onemocnění ledvin a jater a dlouhodobá infekce (AIDS nebo hepatitida B). Dochází k poklesu tvorby červených krvinek a jejich dřívějšímu zániku a to v důsledku působení velkého množství zánětlivých látek, které jsou při těchto onemocněních v těle ve vyšší koncentraci. Důležitým faktorem je významná spotřeba železa těmito zánětlivými buňkami, které potom chybí pro další tvorbu nových červených krvinek. Léčba tohoto typu anemie spočívá v léčbě základního onemocnění, které je příčinou této anemie.

Jaký je vývoj nemoci?

K rozvoji anemie dochází postupně, v závislosti na reakci na zánětlivé nebo infekční choroby. Objevují se zpravidla mírné příznaky, které se již nehorší. Těžké případy, které vyžadují krevní transfúzi jsou velmi vzácné. Stav se zpravidla spontánné upraví ve chvíli, kdy je vyléčeno primární onemocnění.

Profylaxe a prevence

Důležité je posílení imunitního systému, což snižuje riziko rozvoje některého z chronických onemocnění: dostatečným příjmem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná.

Léčba

 1. léčba základní příčiny – chronického onemocnění
 2. mírná anemie nevyžaduje léčbu
 3. těžká anemie – podání krevní transfúze

Domácí léčení

Základem je léčba primárního onemocnění, dodržujte tedy léčebná doporučení lékaře. Důležité je jíst vyváženou, zdravou stravu s dostatečným obsahem vitaminů a minerálů. Při léčbě tohoto druhu anemie není vhodné podávat ve vyšší míře železo! Z léčivých rostlin pomáhá echinacea, která podporuje tvorbu červených krvinek. K léčení chudokrevnosti se s úspěchem používá také kopřiva, pampeliška, hořec a jetel luční.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte infekční nebo zánětlivé onemocnění a pozorujte příznaky poukazující na rozvoj anemie (bledá pleť, závratě, únava, bušení srdce, bolesti hlavy či dušnost).

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. O jak vážný stav se jedná?
 2. Jakou potřebuji léčbu?
 3. Co je příčinou anemie?
 4. Jak mohu anemii v budoucnu předcházet?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a zeptá se vás na chronická onemocnění anebo na případná prodělaná onemocnění v blízké minulosti. Požádá o odběry krve, pomocí kterých zjistí množství červených krvinek a hemoglobinu v krvi.

Rizikové faktory

chronické onemocnění; vyšší věk

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses