Diagnózy

Aplastická anemie

Odborný název

Aplastická anemie

Symptomy

krvácení z nosu, krvácení z dásní, tmavě nebo krví zabarvená stolice, závrať, únava, točení hlavy, pocit nedostatku kyslíku, problémy s koncentrováním se, bolest nebo diskomfort, krví zabarvená moč, černě zabarvená stolice, snadné pohmoždění, horečka, bledá pleť, úbytek na váze, slabost

Co je to?

K rozvoji aplastické anemie dochází, pokud je v kostní dřeni snížena produkce červených krvinek. Nedostatek krvinek potom vede k rozvoji slabosti, dušnosti, únavy, zvyšuje se tepová frekvence, charakteristická je také bledá kůže, krvácení z dásní, modřiny, časté infekce a krvácení z nosu. Často není příčina této anemie jasná. Pravděpodobně se ale jedná o autoimunitní proces, kdy imunitní systém organismu napadá buňky tělu vlastní. Tento stav také může způsobit těhotenství, užívání některých léků, chemoterapie, radioterapie a vrozené poruchy. Kromě výše zmíněných symptomů se také zvyšuje riziko život ohrožujících infekcí. Jestliže se jedná o těžkou aplastickou anemii, která není léčena, mohou být její následky fatální. Léčba spočívá v podání krevních transfúzí, imunosupresivní terapue a v transplantaci kostní dřeně.

Jaký je vývoj nemoci?

Aplastická anemie se může vyvíjet pomalu anebo se může objevit náhle. Lehčí případy se někdy obejdou bez léčby. Obvykle tento stav přechází do chronicity a s postupem času se zhoršuje. K dočasnému zlepšení může dojít po podání krevních transfúzí. Dále léčba zahrnuje transplantaci kostní dřeně a podávání imunosupresiv, které tlumí činnost imunitního systému. V případě neléčené aplastické anemie může být důsledkem smrt.

Profylaxe a prevence

Neexistuje žádná prevence pro většinu případů aplastické anémie. Nicméně na rozvoj onemocnění mají pravděpodobně vliv  insekticidy, herbicidy, organická rozpouštědla a jiné toxiccké chemikálie, proto se snažte kontakt s těmito látkami snížit na minimum.

Léčba

Léčba aplastické anémie zahrnuje:

  • Někdy léčba není potřeba
  • Léčba infekcí
  • Krevní transfuze
  • Transplantace kostní dřeně
  • Léky, které tlumí imunitní systém

Domácí léčení

Aplastická anémie vyžaduje lékařské ošetření. Vzhledem ke zvýšenému riziku pro život ohrožujících infekcí se snažte vyhýbat zalidněným prostorům, myjte si pravidelně ruce, vyvarujte se potravinám, které mohou být kontaminovány bakteriemi nebo viry a dbejte na další opatření, která vám pomohou předcházet infekčním nemocem. Hodně odpočívejte a vyhýbejte se kontaktním sportům, při kterých je zvýšené riziko vzniku podlitin. Měli byste se snažit jíst pestrou stravu složenou ze zelené zeleniny, červeného masa, ryb, vejce a mléka. Jestliže některou z těchto potravin nemůžete jíst, snažte se vitamíny a minerály v nich obsažené doplňovat pomocí potravinnových doplňků.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte příznaky aplastické anémie, navštivte svého lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Mohla být aplastická anemie příčinou mých příznaků?
  2. Jaké jsou možnosti léčby?
  3. Jaká jsou rizika a vedlejší účinky léčby?
  4. Je toto onemocnění vyléčitelné?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař vám položí pár otázek a provede fyzikální vyšetření. Může také požadovat odběry krve a biopsii kostní tkáně.

Rizikové faktory

Některé léky, těhotenství, chemoterapie, radioterapie, některé vrozené poruchy, některé toxiny

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses