Diagnózy

Anémie

Odborný název

Anemie

Symptomy

Anémie může způsobit únavu, bledou kůži, slabost, závratě, bolest hlavy, bolest na hrudi, dušnost a neobyklé chutě.

Co je to?

Anemie neboli chudokrevnost je stav, kdy je v krvi snížen obsah hemoglobinu, který je nutný pro přenos kyslíku do tkání. V důsledku sníženého množství hemoglobinu jsou tedy tkáně nedostatečně okysličovány, což vede k projevům jako jsou únava, bledá kůže, slabost, závrať, bolest hlavy, bolesti na hrudi a dušnost. Existuje mnoho typů anemie i mnoho příčin, které mohou toto onemocnění způsobit – v závislosti na tom se volí specifická léčba.

Jaký je vývoj nemoci?

Druh a tíže symptomů, kterými trpíte závisí na příčině, která vaši anemii způsobuje. Velmi častým druhem anemie je anemie z nedostatku železa, která může být způsobena např. masivním krvácením, které vzniká v důsledku úrazu anebo také v důsledku chronického krvácení z nádorů nebo peptických vředů. Dalším typem anemie je anemie z nedostatku vitamínů, které jsou důležité pro krvetvorbu. Mezi tyto vitamíny patří vitamín B12 a kyselina listová. U tohoto typu anemie bývá přítomna svalová slabost, závrať, dušnost a průjem. Jiným typem je aplastická anemie, při které dochází ke snížené produkci červených krvinek v kostní dřeni. V důsledku nedostatku červených krvinek je snížen i obsah hemoglobinu, což vede k rozvoji charakteristických anemických symptomů. Téměř všechny typy anemie jsou léčitelné, důležité je jen je správně diagnostikovat.

Profylaxe a prevence

Prevence se odvíjí od typu anemie. Doporučená je zdravá vyvážena strava, bohatá na kyselinu listovou, vit. B12, železo a měď (možné je také zakoupení volně prodejných potravinových doplňků). Dále je dobré zamezit chronickým ztrátám krve z krvácejících žaludečních vředů nebo v důsledku krvácení při nádorovém onemocnění.

Léčba

Léčba závisí na druhu anemie:

  • anemie z nedostatku železa – zvýšit příjem železa
  • anemie z nedostatku vit.B12 a kys.listové – zvýšit příjem těchto vitamínů
  • ostatní anemie – krevní transfuse, jiná léčiva dle konkrétního typu anémie

Domácí léčení

Jestliže trpíte anemií z nedostatku železa nebo vitamínů potřebných pro krvetvorbu, změňte stravovací návyky tak, aby jste zvýšili jejich příjem.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte lékaře, jestliže máte jakékoliv symptomy, které jsou charakteristické pro toto onemocnění.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. O jak vážné onemocnění se jedná? Jakou potřebuji léčvu?
  2. Co je příčinou mojí anemie?
  3. Co mohu udělat pro to, abych se cítil lépe?
  4. Co mohu udělat do budoucna, abych předcházel rozvoji anemie?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vám položí pár otázek a vyšetří vás. Pravděpodobně také odebere krev a provede vyšetření skrytého okultního krvácení. Ve výjimečných případech může také zažádat o biopsii kostní dřeně.

Rizikové faktory

nevyvážená a chudá strava; těhotenství; ženy; onemocnění trávicího traktu; výskyt anemie v rodině

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses