Amébová úplavice

Odborný název

Amébóza

Symptomy

Průjem, bolesti břicha a křeče v břiše, horečka, únava, zvracení, hubnutí, bolesti při stolici

Co je to?

Amébová úplavice je střevní infekce způsobená jednobuněčným parazitem zvaným Entamaeba histolytica. S tímto parazitem je možné se setkat v tropických zemích, kde jsou špatné hygienické podmínky a není dostatečně řešená kanalizace. Většina lidí nemá žádné příznaky, zhruba u 20% se objevuje průjem, křeče, nadýmání, horečka a únava. U nás je toto onemocnění diagnostikováno u lidí, kteří cestovali do tropických zemí, u nás se sama o sobě tato nemoc nevyskytuje. Může však případně dojít k šíření z člověka na člověka v důsledku nesprávného mytí rukou nebo při intimním kontaktu s osobou, která tímto onemocněním trpí.

Jaký je vývoj nemoci?

U většiny lidí se neobjeví žáné příznaky. U jedinců s příznaky dochází k rozvoji symptomů asi 2-3 týdny po kontaktu s parazitem. Ve velmi vzácných případech může parazit kromě běžných příznaků infiltrovat do jater a způsobit jejich poškození (amébový absces). Amébová úplavice se léčí antibiotiky a léčba trvá zpravidla zhruba dva týdny.

Profylaxe a prevence

Můžete zabránit získání nebo šíření amébová úplavice pomocí:

  • Pečlivého mytí rukou po návštěvě toalety.
  • Vyhnout se syrovým potravinám a pochybným zdrojům vody při návštěvě v tropických oblastech.
  • Používání ochrany při sexu.

Léčba

Amébová úplavice je obvykle léčena antibiotiky. Pokud je vám diagnostikována tato nemoc, měli byste se léčit, i když nemáte žádné příznaky. V závislosti na Vašem zdravotním stavu, může být nutné užívání i několika druhů antibiotik. Po skončení léčby by měli být odebrány vzorky stolice pro ujištění, že infekce je již opravdu vyléčena.

Domácí léčení

Jestliže zvracíte nebo máte průjem, dbejte na dostatečný příjem tekutin, aby jste předešli dehydrataci. Pijte zejména hořké čaje, např. pelyněk. Zahrňte do svého jídelníčku česnek a ochucujte jídla hřebíčkem. Zvyšte komplexně příjem minerálů (nejlépe dočasným užíváním volně prodejných komplexních potravinnových doplňků). Zakupte si sirupy obsahující aloe vera, která má detoxikační účinky na organismus. Při průjmu zvyšte příjem bifidobakterií (Acidophilus termophilus apod.) buď mléčnými výrobky bohatými na tyto bakterie (jogurt, kefír, acidofilní mléko) nebo speciálním potravinnovými doplňky, které zakoupíte v lékárně.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte stále přetrvávající průjem, který nereaguje na domácí léčbu nebo jestliže se v průjmové stolici objevila krev nebo hlen.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jedná se o nakažlivou nemoc?
  2. Mohou užívané léky způsobit vedlejší účinky?
  3. Pokud nedojde ke zlepšení, kdy bych vás měl informovat?
  4. Mohlo by to být něco vážnějšího než amébová úplavice?

Jak bude probíhat vyšetření?

Pro diagnostikování amébové úplavice váš lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Váš lékař může také nařídit vyšetření stolice nebo sigmoskopii.

Rizikové faktory

cestování do tropické země se špatnými hygienickými podmínkami, anální sex, rakovina, těhotenství, alkoholismus

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses