Diagnózy

Alzheimerova demence

Odborný název

Demence u Alzheimerovy nemoci

Symptomy

Mezi příznaky Alzheimerovy choroby patří problémy s krátkodobou pamětí, zmatenost, změny chování a nálady, neuznávání přátel a rodiny, neschopnost samostatně se rozhodovat, vážná ztráta paměti, potíže s polykáním, mluvením a chůzí

Co je to?

Alzeimerova nemoc je neurodegenerativní onemocnění, které postihuje mozkové neurony a v důsledku toho dochází k jejich postupnému zániku. To má za následek ztrátu paměti, problémy s myšlením a změny chování. Diagnostikovat toto onemocnění není jednoduché, protože poruchy paměti a zapomnětlivost je ve vyšší věku spojována se stárnutím, a tak je návštěva lékaře odkládána až do doby, kdy je již postižení mozku velké. Někdy může docházet k rozvoji Alzheimerovy choroby i u lidí mladších 60-ti let. Velkou roli hraje dědičnost. Toto onemocnění nelze vyléčit, existuje však terapie, která zpomaluje progresi onemocnění a mírní jeho příznaky. Při správně kompenzovaném onemocnění může být délka dožití a mnoho let delší.

Jaký je vývoj nemoci?

Mezi časté příznaky Alzheimerovy choroby patří změny osobnosti a problémy s pamětí. Při mírném postižení lidé opakují stále dokola stejné otázky, ztrácí se a zapomínají běžné věci a úkoly (např. placení účtů). Charakteristická bývá také zmatenost, neschopnost poznat známé lidi, neschopnost komunikace. Mohou se objevit i různé komplikace jako jsou časté pády, zlomeniny, proleženiny (v důsledku menší míry pohybu), podvýživa a agresivní chování. V pokročilém stádiu onemocnění již tito lidé potřebují opatrovníka – osobu, která bude nápomocna při všech běžných denních činnostech. Toto stadium může trvat měsíce až roky.

Profylaxe a prevence

Riziko rozvoje Alzheimerovy demence se zvyšuje při častých úrazech hlavy, při kouření a také vlivem některých onemocnění (diabetes, vysoký krevní tlak další), proto je důležité správně všechna onemocnění léčit. Dále je velmi důležitá pravidelná fyzická aktivita, pravidelná "mozková" aktivita (luštění křížovek, hraní her, učení se textu nazpaměť a další) a udržování sociálních kontaktů. Velkou roli hraje správná strava - doporučuje se především dlouhodobá zvýšená konzumace potravin bohatých na omega-3-mastné kyseliny. Obsaženy jsou např. ve lněném semínku nebo v rybách. Případně lze zakoupit preparáty, které omega-3-mastné kyseliny obsahují. Dále zvyšte příjem vitaminů a to zejména vitamínů B a vitaminu D. Při nedostatku v potravě je zakupte ve volně prodejných potravinových doplňcích. Pijte dostatek tekutin, velmi vhodné jsou např. bylinné čaje ginkgo biloba, šalvěj nebo rozmarýna. 

Léčba

 • Léky jako je donepezil, galantaminem, memantin a rivastigmin pro mírné až závažné problémy s pamětí, myšlením, mluvením a chováním
 • Vitamin E
 • Antidepresiva

Domácí léčení

 • Jezte výživnou stravu.
 • Pravidelně cvičte.
 • Připojte se do společenských aktivit.
 • Udržujte svůj mozek aktivní - hrajte hry, luštěte křížovky, čtěte noviny, choďte na výstavy a do muzeí, atd.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte svého lékaře, pokud máte příznaky Alzheimerovy choroby.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Je příčinou mých příznaků Alzheimerova choroba?
 2. Jakou potřebuji léčbu?
 3. Jaké jsou možné komplikace léčby?
 4. Musím dělat nějaké změny v mém běžném životě?
 5. Jaká je prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař Vás vyšetří a bude se zajímat o vaše příznaky. Může provést vyšetření za účelem ověření vaší paměti, pozornosti, řešení problémů a řečových schopností. pravděpodobně bude také požadovat CT nebo MRI.

Rizikové faktory

Starší věk, Alzheimerova choroba v rodinné anamnéze, genetická predispozice, žena, vážné zranění hlavy, nevzdělanost

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses