Amyotrofická laterální skleróza
Příznaky amyotrofické laterální sklerózy (ALS) zahrnují změny osobnosti, neschopnost se soustředit, poruchy řeči, emocionální problémy, impulzivitu, nevhodné chování, podrážděnost nebo agresi, apatii, deprese, problémy s pamětí, opakující se vzorce chování. Mezi další příznaky patří svalová slabost, ztráta koordinace, svalové záškuby, říhání, poruchy žvýkání nebo polykání a potíže s dýcháním.
Amyotrofická laterální skleróza (ALS) je vzácné ale závažné onemocnění. Jedná se o degenerativní onemocnění, které postihuje mozek a míchu. U lidí s touto diagnózou se objevují poruchy osobnosti. Mohou se objevovat také typické příznaky jako jsou například svalové slabosti a ztráta svalové kontroly. Na toto onemocnění neexistuje žádný lék, je možno pouze mírnit progresi a bránit zhoršování onemocnění. ALS postihuje zejména lidi starší 50-ti let. Je důležité si uvědomit, že se jedná o onemocnění vzácné a symptomy, které jsou po toto onemocnění charakteristické mohou být přítomny i u jiných, méně závažných onemocnění.
Vývoj onemocnění může být různý. Nejčastěji se objevují příznaky jako jsou změny osobnosti a neschopnost vytvoření správného úsudku. Postupně dochází k rozvoji demence, která se však liší od ostatních demencí svou nižsí pravděpodobností rozvoje zapomnětlivosti a ztráty paměti. Tento typ demence může být obtížné diagnostikovat. Onemocnění postihuje další nervy, jejichž poškození vede k poruchám pohyblivosti, polykání a dýchání. ALS má poměrně špatnou prognózu, dožití po stanovení diagnózy se odhaduje asi na 3 roky. Léčba může onemocnění pouze zpomalit, nelze jej však vyléčit.
Příčina tohoto onemocnění bohužel není jasná, proto je prevence prakticky nemožná. Jedna z hypotéz poukazuje na vliv virových onemocnění na rozvoj ALS, proto snad jediným doporučením může být správná léčba všech onemocnění, vhodná životospráva a minimum stresu.
Léčba tohoto onemocnění není možná, lze pouze mírnit příznaky a zpomalit postup onemocnění.
ALS vždy potřebuje lékařskou péči. V rámci domácí péče vyhledejte zkušeného fyzioterapeuta, logopeda a ergoterapeuta, kteří pomohou zvýšit kvalitu života. Zakupte si volně prodejný koenzym Q10 a pravidelně jej užívejte.
Jestliže pozorujete některé z výše uvedených příznaků, vyhledejte lékaře. Vyhledejte lékaře okamžitě, jestliže máte problémy s dýcháním nebo nemůže ovládat některé svalové skupiny.
Lékař vám položí pár otázek a vyšetří vás. Může zažádat o krevní vyšetření, funkční vyšetření plic, neurologické vyšetření, genetické testy, CT, MRI a další.
ALS v rodinné anamnéze, vyšší věk