Diagnózy

Alopecie

Odborný název

Alopecia

Symptomy

 • Ztráta vlasů
 • vyrážka
 • křehké nebo lámající se vlasy
 • svědění nebo pálení
 • ložiskovité vypadání vlasů

Co je to?

Jedná se o proces vypadávání vlasů, které může být různého původu – od mužského typu plešatění až po plešatění způsobené chemoterapií. Nejčastěji se jedná o mužský typ plešatění, které může postupovat velmi pomalu, v řádu i několika let. Čím dříve nastává, tím dříve zpravidla dochází k celkovému stárnutí. Ostatní typy plešatění, jako je plešatění v důsledku působení stresu, po operaci nebo vlivem nemoci, nastávají zpravidla náhle. Vypadávání vlasů může být způsobem taktéž užitím určitých léčiv anebo může vyplývat z onemocnění jako je např. diabetes či lupus.

Zvláštním typem plešatosti je alopecia areata což je autoimunitní onemocnění, při kterém vypadávají vlasy nebo chlupy z určité oblasti (okrsku) hlavy nebo zbytku těla. Některé typy plešatosti jsou trvalé, některé však lze zastavit řádnou léčbou.

Jaký je vývoj nemoci?

Průběh onemocnění závisí na typu onemocnění. Mužský typ plešatosti se zpravidla projevuje vypadáváním vlasů na nejvyšším místě hlavy a zbývajícími vlasy po stranách hlavy. I tato zbývající pokrývka postupně vypadává. Ženy většinou mívají křehké vlasy na nejvyšším místě a několik ložisek, kde vlasy již vypadaly. Podobně také alopecia areata způsobí vypadání vlasů v určitých ložiscích. Vypadání vlasů způsobené stresem se může objevit až několik měsíců po prodělané operaci nebo onemocnění. Vypadávání vlasů při chemoterapii se rozvíjí již několik týdnů po zahájení léčby. Po 2-3 měsích po ukončení terapie dochází k opětovnému růstu vlasů.

Profylaxe a prevence

Vypadávání vlasů se dá ovlivnit jednak životním stylem, změnou užívání léků, které vypadávání vlasů způsobují či léčbou primárního onemocnění, které způsobuje vypadávání vlasů. Profylakticky lze ovlivnit vypadávání vlasů hormonální terapií, která umožňuje udržovat potřebnou hladinu ženských a mužských hormonů. Velmi vhodné je aplikovat přelivy z odvarů z rozmarýnu, vrby, heřmánku, kopřivy a ořešáku – ideálně ve směsi, kterou lze volně zakoupit.

Léčba

Léčba závisí na tom, co je příčinou vypadávání vlasů a může zahrnovat:

 1. Transplantace vlasových kořínků
 2. Podání léčiv jako je minoxidil (pro muže i ženy) nebo finasterid (pro mužský typ plešatosti)
 3. Změna preskripce nebo dávkování léčiva, jehož vedlejším účinkem je vypadávání vlasů
 4. Léčba základního onemocnění nebo infekce, které mohou způsobovat vypadávání vlasů
 5. Změna stravování nebo životního stylu
 6. Léčba zvýšené nebo snížené funkce štítné žlázy
 7. Vytvoření rovnováhy mezi mužskými a ženskými pohlavními rovnováhy.

Domácí léčení

Užití volně prodejných léků – např. minoxidilu. Dále se věnujte péči o pokožku hlavy a chraňte vlasatou část hlavy před chladem a sluncem.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Obraťe se na lékaře pokud:

 • Ztráta vlasů je doprovázena bolesti nebo svěděním
 • Pokožka vlasaté části hlavy je zarudlá, šupinatá nebo jsou přítomny jiné neobvyklé změny
 • K vypadávání vlasů dochází velmi rychle
 • Ke ztrátě vlasů dochází během dospívání nebo věku okolo 20-ti let
 • Dochází i k vypadávání ochlupení na jiných částech těla

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Je vypadávání vlasů důsledkem mého vlastního chování?
 2. Jak chránit vlasy před sluncem?
 3. Je možné nějakým způsobem zpomalit nebo zastavit vypadávání vlasů?
 4. Je možné že moje vlasy zase dorostou?

Jak bude probíhat vyšetření?

Budete pravděpodobně dotázán na vaši rodinnou anamnézu (výskyt onemocnění v rodině), způsob stravování, užívané léky, prodělaná onemocnění a způsob, jakým pečujete o svoje vlasy. V případě, že bude mít lékař podezření, že k vypadávání vlasů dochází v důsledku jiného onemocnění, provede fyzikální vyšetření.

Rizikové faktory

Plešatost v rodinné anamnéze; předchozí chemoterapie; jiná onemocnění týkající se vlasové pokrývky; menopauza; jiná onemocnění; prodělané operace

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses