Diagnózy

Alergická reakce

Odborný název

Alergická reakce

Symptomy

 • Mezi příznaky alergické reakce patří svědění nebo pálení
 • otok
 • kašel
 • bolest nebo diskomfort
 • krvavá nebo červeně zabarvená moč
 • bolest hlavy

Co je to?

K alergické reakci dochází, jestliže imunitní systém reaguje přemrštěně na alergeny nebo na látky, které jsou běžně neškodné. Mezi nejznámější alergeny patří zvířecí alergeny (chlupy, peří,…), pyl, prach, některé léky, poštípání hmyzem a potravinové alergeny (nejčastěji arašídy a mořské plody). Alergická reakce nejčastěji bývá mírného rázu, nicméně může dojít i k tak závažné alergické reakci, že je ohrožen život postiženého člověka. Tato závažná alergická reakce se označuje jako anafylaktická reakce a může vést až k anafylaktickém šoku, což je na životě ohrožující stav, a proto je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc

Jaký je vývoj nemoci?

Alergická reakce může být mírná anebo těžká. V případě mírné alergické reakce jsou přítomny symptomy jako kýchání, ucpaný nos, rýma, svědění v nose, vyrážka nebo svědění kůže a její otok. V případě těžké alergické reakce (anafylaktické reakce) se pak objevují příznaky jako zarudlá nebo bledá kůže, vyrážka, otok rtů, otok kloubů, pocení, ztížené dýchání, zrychlený tep, slabost, dušnost, svědění v ústech nebo v krku, chrapot, nevolnost, křeče v břiše, zmatenost anebo ztráta vědomí. Anafylaxe vyžaduje okamžitou lékařskou péči, případné prodlení může být fatální.

Profylaxe a prevence

Profylakticky se mohou podávat antihistaminika, která pomohou předcházet projevům alergie. Nejlepší prevencí je vyvarování se kontaktu s alergenem. V období vyššího výskytu alergenů zvyšte příjem vitaminů A, C, kyseliny pantotenové a bioflavonoidu quercetinu. Vše můžete zakoupit v podobě volně prodejných potravinových doplňků. Quercetin je vhodné užívat spolu s kopřivou, společně působí proti kýchání, svědění a otoku nosu. K tlumení dráždivého kašle je možné podat lékořici. Pro podporu dýchacích cest existují přírodní koupele složené například z květu černého bezu, dobromysli a lichořeřišnice.

Léčba

Léčba anafylaxe mohou zahrnovat:

 • antihistaminika
 • imunoterapie
 • injekčně podaný adrenalin v případě anafylaktické reakce
 • inhalace kyslíku v případě anafylaktické reakce
 • intravenozně podané tekutiny v případě anafylaktické reakce
 • kortikosteroidy v případě anafylaktické reakce

Domácí léčení

Jestliže máte mírnou alergickou reakci, terapií bude minimalizace kontaktu s alergenem a užití volně prodejných antihistaminik. Jestliže máte anafylaktickou reakci, pak ihned vyhledejte lékaře. Pro předcházení anafylaktické reakci se snažte vyhýbat alergenům, které u vás anafylaktickou reakci vyvolávají, noste při sobě adrenalin (jestliže vám jej lékař předepíše) a oznamte skutečnost, že u vás může proběhnout anafylaktická reakce osobám ve svém blízkém okolí.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, jestliže máte podezření, že u vás probíhá alergická reakce, ale alergie vám nebyla doposud diagnostikována. Trpíte-li mírnými projevy alergie, které nereagují na léčbu antihistaminiky, poraďte se o problému se svým lékařem. Lékaře vyhledejte bez prodlení, jestliže u vás probíhá anafylaktická reakce.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Na co jsem alergický?
 2. Jak mohu předcházet další reakci?
 3. Co bych měl mít při ruce v případě, že probědhne další anafylaktická reakce?

Jak bude probíhat vyšetření?

Vás lékař vám položí pár otázek, zeptá se na příznaky, které pozorujete, a kdy se tyto příznaky vyskytují. Dále vás prohlédne. Jestliže bude chtít zjistit, co je spouštěčem alergické reakce, provede alergologické vyšetření – tzv. prick test na kůži předloktí, kde aplikuje potenciální alergeny a dle výsledné reakce identifikuje případný alergen.

Rizikové faktory

předchozí alergická reakce; astma; senná rýma; alergický ekzém

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses