Diagnózy

Akutní sinusitida

Odborný název

sinusitis acuta

Symptomy

Mezi příznaky sinusitidy patří bolest a citlivost v oblasti vedlejších nosních dutin, zarudnutí obličeje a otok, bolesti zubů, závratě, špatná rovnováha, únava, bolesti očí, ucpaný nos a výtok z nosu (může obsahovat hnis a/nebo krvavý hlen), dočasná ztráta chuti a čichu

Co je to?

Akutní sinusitida je zánět vedlejších nosních dutin způsobená infekcí. K rozvoji sinusitidy dochází zpravidla v důsledku otoku, zánětu a nemožnosti odtoku hlenu z nosní dutiny. Hromadící se hlen je vhodné medium pro množení bakterií a virů, které se mohou šířit dál do okolních tkání. Viry jsou nejčastější příčinou akutní sinusitidy, ale k jejímu rozvoji může dojít i působením bakterií či kvasinek. Bolest a citlivost v oblasti dutin jsou při tomto onemocnění časté, ale silná bolest může znamenat vznik abscesu nebo jiné komplikace - v tomto okamžiku je nezbytné vyhledat lékaře.

Jaký je vývoj nemoci?

Lehké případy akutního zánětu vedlejších dutin jsou obvykle virového původu a trvají několik dní. Většinou odezní po domácím léčení a nevyžadují jinou terapii. Nicméně k rozvoji zánětu může také dojít díky nasednutí bakteriální infekce, při které bývají přítomny horečky, zimnice nebo úporná bolest. Zde je nutná předpis a léčba antibiotiky. V těžkých případech se předepisují také kortikosteroidy. Ve vzácných případech je nutné zánětlivý obsah dutin vypustit pomocí chirurgického incize. Při správné léčbě dochází k ústupu příznaků a vyléčení za 1-2 týdny, některé případy však vyžadují delší dobu a více kombinací antibiotik. Komplikací špatně léčené nebo neléčená akutní sinusitidy je chronická sinusitida, což je jedná z nejčastějších chronických infekcí vůbec.

Profylaxe a prevence

Prevencí je správné léčení i banálního nachlazení – pijte dostatek tekutin, zejména vody a bylinkových čajů (černý bez, lípa, divizna, jitrocel, šalvěj a další), odpočívejte a zvyšte příjem vitamínů (zejména vit. C). Podporujte činnost imunitního systému.

Léčba

Léčba akutní sinusitidy může zahrnovat:

  • výplach dutiny nosní slanou vodou/ Vincentkou
  • antibiotika
  • kortizon
  • chirurgické zajištění drenáže
  • antihistaminika

Domácí léčení

Při prvním příznacích sinusitidy můžete zabránit jejímu rozvoji hydratací nosní dutiny nebo inhalací vodní páry. Vyhněte se nadměrnému příjmu antihistaminik, mohou dutiny vysušovat a způsobovat podráždění. Můžete použít volně prodejná degongestiva ve spreji, ale s jejich aplikací to nepřehánějte, snadno se na ně rozvíjí závislost a jsou poté neúčinná. Doporučit lze také užívání koloidního stříbra v nosním spreji, extrakt z grapefruitových jadérek, quercetin, vitamín C , heřmánek a inhalaci eukalyptového oleje.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud trpíte bolestí a výrazným tlakem ve vedelejších nosních dutinách více než několik dní nebo máte krvavý nebo hnisavý výtok z nosu, navštivte lékaře. Vyhledejte lékaře okamžitě, jestliže máte poruchy rovnováhy, poruchy zraku anebo jste zkolabovat vlivem silné bolesti.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jak mohu zabránit infekci vedlejších nosních dutin?
  2. Musím užívat antibiotika?
  3. Souvisí tato nemoc s alergií?
  4. Existují nějaké spreje, které bych měl užívat?
  5. Co když moje bolest neodezní, i přesto, že budu užívat léky?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vám položí pár otázek a vyšetří vás. Pravděpodobně vás pošle na CT, RTG anebo MRI. Důležitým vyšetřením je také tzv. diafanoskopie – prosvěcování vedlejších nosních dutin. V některých případech může lékař nařídit odběr bakteriálních kultur.

Rizikové faktory

nachlazení; rýma; alergie; anatomická predispozice; zakouřené prostředí

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses