Diagnózy

Neurom akustiku

Odborný název

Neurom n. acustici

Symptomy

ztráta sluchu v jednom uchu, zvonění v jednom uchu, závratě a točení hlavy, problémy s rovnováhou, bolest hlavy, bolest nebo znecitlivění v jednom uchu nebo na jedné straně tváře, problémy se zrakem, slabost obličejovách svalů

Co je to?

Akustický neurom je vzácný útvar nerakovinného charakteru, který se vytváří na akustickém nervu, což je nerv důležitý (mimojiné) pro sluchové funkce. Roste pomalu. Akustický neurom není rakovinného charakteru a nemůže se šířit, ale svým růstem může způsobit poškození mozku. Akustické neuromy mohou mít vliv na sluch a rovnováhu. Mějte na paměti, že méně závažné stavy mohou vyvolat podobné příznaky - např. závratě a poruchy sluchu - a jsou častější než neurinomy akustiku.

Jaký je vývoj nemoci?

Akustické neurinomy rostou velmi pomalu. Lidé, kteří mají neurinom můžou být zcela bez příznaků po mnoho let. Prvním příznakem bývá nedoslýchavost na jedno ucho. Může se objevovat závrať. Jestliže se jedná o malý nádor, může stačit pozorování pomocí MR každých 6-12 měsíců. Růst některých neuromů se může úplně zastavit. Pokud je nádor příliš velký a způsobuje problémy, může jej lékař odstranit chirurgicky nebo pomocí záření zpomalit jeho růst nebo jej zářením zničit. U většiny lidí probíhá léčba bez komplikací, vzácně se mohou objevit život ohrožující komplikace.

Profylaxe a prevence

Prevence není možná.

Léčba

Léčba akustického neurinomu zahrnuje:

  • Pozorování s pravidelným vyšetřením magnetickou rezonancí
  • Radiační zpomalení růstu nebo zničení neuromu
  • Chirurgické odstranění nádoru

Domácí léčení

Akustické neuromy vždy potřebují lékařskou péči. Došlo-li ke ztrátě sluchu, je možné používat sluchadlo.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud pozorujete ztrátu sluchu nebo máte závratě, vyhledejte lékaře. Pokud máte silné bolesti ucha, silné bolesti hlavy nebo došlo k náhlé ztrátě sluchu, zavolejte lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jaké vyšetření potřebuji?
  2. Potřebuji nějakou léčbu?
  3. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař vás vyšetří a provede fyzikální vyšetření. Možná budete muset podstoupit vyšetření sluchu, MRI, CT  a další testy.

Rizikové faktory

Může být častější u lidí s vzácnou genetickou chorobu zvanou neurofibromatóza II. typu.

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses