Aktinická keratóza

Odborný název

keratóza ze záření

Symptomy

 • Symptomy zahrnují hrubé, citlivé, nezabarvené až červeno-hnědé okrsky kůže na obličeji, kalvě, uších, krku, ramenech, rukou, zádech a trupu
 • mohou svědit, zanítit se nebo krvácet.

Co je to?

Aktinická keratóza je šupinatá a olupující se kožní vyrážka, která vzniká v oblastech, které byli vystaveny nadměrnému slunečnímu záření (např. na obličeji). Bývá považována za předstupeň rakoviny kůže. Většina případů aktinické keratózy jsou benigní nebo nekancerózní léze, ale v 10% případech se může aktinická keratóza vyvinout ve spinocelulární karcinom. Je důležité dbát na prevenci a v případě výskytu příznaků léčit aktinickou keratózu co nejdříve. Pokud tak neučiníte, může se do těchto lézí dostat infekce a šířit se do jiných tkání (velmi zřídka i do vnitřních orgánů).

Jaký je vývoj nemoci?

Vyšší riziko rozvoje keratózy je u lidí, kteří mají světlou pleť a jsou starší 40-ti let. K rozvoji keratózy dochází nejčastěji obvykle v okolí výstřihu a výše směrem k hlavě - tedy na rtech, uších, a plešaté části vlasové pokožky, dále potom na hřbetech rukou a předloktí. Ložiska mohou být tak malá jako je např. špendlíková hlavička anebo větší než palec. Mohou být růžová, červená nebo mít barvu pleti. Mohou svědit nebo být na omak jako smirkový papír. Dermatolog je pravděpodobně odstraní kapalným dusíkem nebo předepíše speciální krémy, které je po několika týdnech odstraní. Poté je důležité zůstat v kontaktu s dermatologem pro další sledování případných změn.

Profylaxe a prevence

Chraňte se před slunečními paprsky, zejména pokud máte světlý fototyp (světlá kůže, světlé vlasy, modré oči). Puužívejte ochranné pomůcky - brýle, klobouky, vhodné oblečení a na kůži aplikujte opalovací krém s vysokým faktorem. Zvyšte příjem beta-karotenu, provitamínu A. Můžete jej získat správnou stravou (zejména konzumací ovoce a zeleniny) nebo zakoupit ve volně prodejných potravinových doplňcích.

Léčba

Léčba může zahrnovat:

 • Kryoterapie (zmrazení)
 • Kyretáž (výškrab)
 • Dermabraze (odstranění kůže kartáčem)
 • Laserová terapie
 • Chemický peeling

Domácí léčení

Domácí léčba aktinické keratózy zahrnuje:

 • Vyhýbání se slunci mezi 12. a 16. hodinou.
 • Použití opalovacího krém s SPF 30, který chrání proti UVA a UVB záření a měl by být aplikován 15 - 20 minut před vystavením slunci a poté znovu každé dvě hodiny.
 • Nošení ochranného oděv, klobouku a slunečních brýlí
 • Pravidelná kontrola pokožky a pravidelné návštěvy dermatologa

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte okamžitě svého lékaře, pokud máte podezření na aktinickou keratózu.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. O jak pokročilý stav se jedná?
 2. Potřebuji nějakou léčbu?
 3. Je nějaká pravděpodobnost, že se jedná o rakovinu kůže?
 4. Jaké jsou možnosti léčby?
 5. Jak zabráním vzniku dalších ložisek?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vyšetří vaši kůži a odebere anamnézu. Pokud je ložisko velké a silné, může provést biopsii.

Rizikové faktory

nadměrné slunění, nepoužívání opalovacích krémů nebo ochranného oděvu, věk nad 40 let, světlá pleť, blond nebo zrzavé vlasy,  modré, zelené nebo šedé oči, oslabený imunitní systém, stav po chemoterapii, AIDS, transplantace orgánů

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses