Přetržení Achillovy šlachy

Odborný název

Ruptura tendinis Achillis

Symptomy

silná bolest v zadní části kotníku, otok, modřiny, hlasitý zvuk provázející přetržení, viditelná mezera mezi koncem šlachy a patou, potíže při chůzi.

Co je to?

Achillova šlacha upíná lýtkový sval k patě a umožňuje chůzi, skákání, běhání a pohyb palcem. Je to největší a nejsilnější šlacha v těle, ale v určitém věku nebo při nedostatku pohybu může dojít k jejímu oslabení. K přetržení Achillovy šlachy velmi často dochází u méně sportujících lidí při nárazových pohybových aktivitách (zejména při basketbalu, fotbalu, tenisu a ricochetu). Nejvíce ohroženi jsou muži středního věku, protože tato věková skupina většinou nemá dostatek pohybové aktivity. Plastická operace, fixace a rehabilitace pomáhá v léčbě přetržené šlachy. Většina lidí se vrací k normálnímu životu 4-6 týdnů po úrazu.

Jaký je vývoj nemoci?

Jestliže máte podezření, že došlo k přetržení šlachy, vyhledejte ihned lékařskou pomoc. Nejlepší terapií je plastická operace, která vám umožní vrátit se brzy k normálnímu životu. Nechirurgická léčba spočívá v nošení speciálních fixátorů a je zpravidla pomalejší. Oba postupy jsou vždy doplněny o rehabilitaci.

Profylaxe a prevence

Prevence spočívá v pravidelné pohybové aktivitě, která pomáhá udržovat správnou pružnost šlachy. Důležité je také nošení správné (ideálně ortopedické) obuvi a posilování lýtkových svalů a neméně důležitý je také pravidelný stretching. Doporučuje se užívání doplňků výživy, které obsahují želatinu.

Léčba

Léčba přetržení Achillovy šlachy může zahrnovat:

  • Nošení speciálních ortéz či fixátorů
  • Plastika Achillovy šlachy
  • Rehabilitace
  • Léky proti bolesti

Domácí léčení

Při podezření na prasknutí Achillovy šlachy vyhledejte lékaře.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Při podezření na prasknutí Achillovy šlachy vyhledejte lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Může být ruptura Achillovy šlachy příčinou mých obtíží?
  2. Jaké jsou možnosti léčby?
  3. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů léčby?
  4. Za jak dlouho budu moci pokračovat v běžné činnosti?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař se zeptá na vaše příznaky, odebere anamnézu a udělá fyzikální vyšetření. Jiné testy mohou zahrnovat ultrazvuk a MRI.

Rizikové faktory

Být muž ve věku 30 až 50 let, nárazová sportovní aktivita, nadváha, rekreační sporty zahrnující běhání či skákání, nevhodná obuv

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses