Achalázie

Odborný název

achalazie kardie

Symptomy

Mezi přízanky achalazie patří potíže s polykáním pevné stravy a tekutin, regurgitace (zpětná pasáž) potravy, pocit uvéznutí sousta v krku, bolesti na hrudi po jídle, pálení žáhy a kašel. Příznaky jiných onemocnění mohou mít velmi podobné příznaky achalazii - např. refluxní choroba jícnu (GERD), rakovina jícnu nebo žaludku nebo Chagasova nemoc.

Co je to?

Achalázie je vzácné onemocnění, při kterém je ztížena pasáž jídla nebo tekutin z jícnu do žaludku. Příčinou je špatná funkce nervové pleteně v oblasti dolního jícnového svěrače, což je sval, který za normálních okolností brání zpětné pasáži polknutých soust z žaludku do jícnu. Není přesně známa příčina poškození tohoto svěrače, ale pravděpodobný je vliv autoimunitních poruch nebo infekčních onemocnění. Achalázie se obvykle objevuje u lidí ve věku 25-60 let a někdy i u dětí. Příznaky achalázie lze mírnit užíváním specifických léčiv, endoskopicky nebo chirurgickým zákrokem. Pokud není achalazie léčena, může vést k podvýživě v důsledku nedostatečného příjmu potravy.

Jaký je vývoj nemoci?

Příznaky jsou nejprve mírné, ale pak se zhorší v průběhu měsíců či let. Důsledkem zhoršeného příjmu potravy bývá úbytek na váze. Je nutná dlouhodobá péče, aby se kontrolovalo, zda potrava a tekutiny normálně procházejí z jícnu do žaludku. Mezi komplikace achalázie patří zápal plic, otok jícnu nebo tvorba vředů v jícnu. Zvyšuje se také riziko vzniku rakoviny jícnu.

Profylaxe a prevence

Prevence není možná, protože není přesně jasná příčina. Pokud ovšem člověk zjistí jakékoliv problémy s polykáním, měl by navštívit lékaře.

Léčba

Léčba achalázie zahrnuje:

  • Injekce botulotoxinu pro uvolnění kontrahováného dolního jícnového svěrače
  • Léky pro relaxaci svalu (včetně blokátorů kalciového kanálu a dlouhodobě působících nitrátů)
  • Chirurgický zákrok (esophagotomie)
  • Rozšíření jícnu balónkem

Domácí léčení

Nesnažte se léčit achalasii sami. Navštivte svého lékaře, protože stav se může velmi rychle zhoršovat. Po diagnostikování lékařem je v rámci domácí péče vhodné jíst méně tuhou stravu (kaše, rozmačkaná a mletá strava) a jídlo vydatně zapíjet. Pokud není indikovaný chirurgický výkon, může se achalázie pomocně léčit i bylinnými léky, např. čaje z meduňky, máty, kozlíku a vlaštovičníku. Při pálení žáhy můžete podat antacida (např. Rennie) nebo čaj z jitrocele, máty nebo zeměžluči.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Zavolejte svého lékaře, pokud máte potíže s polykáním nebo pokud při polykání cítíte bolest.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Je achalazie příčinou mých příznaků?
  2. Jakou potřebuji léčbu?
  3. Jaké jsou možné komplikace léčby?
  4. Jak dlouho to bude trvat než se budu cítit lépe?
  5. Budu moci jíst normální stravu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař Vás se zeptá na vaše příznaky a může nařídit různá vyšetření jako je např. aplikace kontrastní látky a její zobrazení pomocí RTG, endoskopické vyšetření nebo manometrii.

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses