Otrava paracetamolem

Odborný název

intoxikace paracetamolem

Symptomy

Příznaky se mohou objevit opožděně, klidně i za 24 hodin po předávkování paracetamolem. Projevem otravy jsou nevolnost, zvracení a nadměrné pocení. Mezi další příznaky patří nechutenství, bledá pokožka, bolest břicha, zežloutnutí kůže a očí a zmatenost. Otrava paracetamolem může způsobit selhání jater.

Co je to?

Paracetamol je volně prodejný lék, užívaný pro léčbu bolesti. K otravě tímto lékem může dojít v důsledku náhodného nebo úmyslného předávkování. Tento stav je potenciálně smrtelný a vyžaduje lékařskou pomoc. Je-li léčba zahájena včas, je možná neutralizace paracetamolu antidotem.

Jaký je vývoj nemoci?

Dopad otravy paracetamolem závisí na tom, kolik ho bylo požito, jak rychle je dostupná lékařská péče, a jaký je celkový zdravotní stav dané osoby. Pokud je  předávkování paracetamolem léčeno rychle, úmrtnost je nižší než 2%. Většina lidí se z otravy zotaví.

Profylaxe a prevence

Důležité je dodržovat předepsané povolené dávky paracetamolu. Dále je nutné informovat svého lékaře o všech lécích, které ještě užíváte, protože některé léky mohou zvyšovat účinek paracetamolu, což může vést k snadnější intoxikaci. Schraňujte léčiva před dětmi na bezpečných místech, abyste zabránili jejich nechtěnému požití.

Léčba

Pokud byla přijata pouze malá dávka paracetamolu, pravděpodobně bude pouze sledován Váš zdravotní stav. Jestliže je podáno větší množství, které by již mohlo být potenciálně nebezpečné, je podáno antidotum zvané N-acetylcystein. Možné je také podat aktivní uhlí, které zabraňuje, aby se léčivo vstřebalo.

Domácí léčení

Zde je nutná lékařská pomoc, vyhledejte okamžitě lékaře. Po návratu domů se doporučuje popíjení odvaru z ostropestřce mariánského.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud k předávkování došlo záměrně, je důležité vyhledat psychiatrickou pomoc.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Kolik paracetamolu si myslíte, že bylo požito?
  2. Jaké testy by měly být provedeny?
  3. Jakou potřebuji léčbu??
  4. Pokud je to úmyslné předávkování, co mám dělat, aby se to nestalo znovu?
  5. Co lze udělat, aby se zabránilo dalšímu náhodnému předávkování?
  6. Budu mít nějaké trvalé následky?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař se zeptá na vaše příznaky, odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Dále bude potřeba udělat krevní testy, které stanoví hladinu paracetamolu v krvi a zjistí případné poškození jater.

Rizikové faktory

Být ve věku 15-24 let a starší než 40-ti let, jste žena, sebevražedné chování v anamnéze

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses