Absces

Odborný název

kožní absces

Symptomy

otok, bolest, zarudnutí, citlivost, horkost, hnis na kůži, horečka, nevolnost, zvracení

 

Co je to?

Kožní absces je dutina vyplněná hnisem, která vzniká pod povrchem kůže. Lidově se absces také označuje jako vřed. Nejčastěji vznikají na místech většího tření a v místech, kde je zvýšená produkce potu – tj. v podpaží, tříslech, v oblasti hýždí, na obličej či krku. Hlavní příčinou vzniku abscesu je infekce bakterií Stafylococus aureus. Tato bakterie se běžně vyskytuje na kůži, nicméně jestliže se dostane do poraněné kůže (např. v důsledku odření nebo jakéhokoliv narušení integrity kožního krytu), pak v ráně může způsobit infekci. Některé abscesy samovolně prasknou a hnis pak vytéká na povrch těla, v opačném případě je nutné hnisavou dutinu chirurgicky ošetřit. Zanedbání léčby vede k šíření bakterií do krevního řečiště, lymfatických uzlin nebo do hlubších tkání, což může způsobit závažné komplikace. Abscesy se také mohou tvořit v okolí vnitřních orgánů nebo přímo v orgánech. Terapie těchto abscesů je již mnohem složitější a vyžaduje (někdy i dlouhodobou) lékařskou péči.

Jaký je vývoj nemoci?

V období, kdy se absces tvoří, postižená osoba v místě vzniku pociťuje výraznou bolest. Po čase dochází k tvorbě hnisu, který je nezbytné odstranit. Pro odstranění hnisu z abscesu je vždy lepší vyhledat lékaře, který má s tímto úkonem větší praxi. Po vypuštění hnisu lékař dutinu vydezinfikuje a v případě potřeby může předepsat antibiotika.

Profylaxe a prevence

Prevence vzniku abscesu spočívá v dostatečné dezinfekci vzniklých ran a správnou péčí o tyto rány. Tato péče by měla být ještě více vystupňovaná v případě, že osoba trpí jakýmkoliv onemocněním, při kterém bývá výrazně oslabena imunita a infekce se díky tomu rozvíjejí mnohem snadněji (např. cukrovka, nádorová onemocnění apod.). V určitých případech může být podána antibiotická profylaxe. Důležité je posilovat imunitní systém dostatečným příjmem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná.

Léčba

Léčba může zahrnovat:

  • Teplé obklady nebo zábaly
  • Chirurgické ošetření
  • Antibiotika

Domácí léčení

Zabraňte šíření infekce dostatečnou hygienou – do míst abscesu nesahejte, častěji si myjte ruce. Jestliže dojde k samovolnému uvolnění hnisu z abscesu, pak použijte antibiotickou mast. Okolí abscesu udržujte čisté a překryjte jej sterilním obvazem, který pravidelně vyměňujte.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, jestliže se jedná o absces větších rozměrů (cca >1cm v průměru), jestliže se absces stále zvětšuje, v okolí abscesu pozorujete červené pruhy šířící se do okolí anebo jestliže je absces stále stejné velikosti, ale nehojí se. Navštivte lékaře, jestliže zvracíte, máte horečku nebo zimnici anebo jestliže navíc trpíte nějakým chronickým onemocněním jako je AIDS, cukrovka, srpkovitá anemie, onemocnění periferních cév a další.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Proč došlo ke vzniku abscesu?
  2. Co mohu udělat, aby se tento stav neopakoval?
  3. Je nutné podstoupit chirurgickému ošetření?
  4. Jak dlouho budu užívat antibiotika?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vám položí pár otázek a prohlédne místo abscesu a jeho okolí. Může také zažádat o rozbor odebraného hnisu, krevní testy, případně jestliže se jedná o absces hluboký, pak vás může odeslat na ultrazvukové vyšetření nebo jiné zobrazovací vyšetření.

Rizikové faktory

zranění; operace; cukrovka; chronické kožní onemocnění (např. akné či ekzém); oslabení imunitního systému; blízký kontakt s osobou mající kožní absces

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses