Brnění rukou a nohou

Brnění rukou a nohou zná snad každý z nás jako dočasný efekt. Když si například dlouho ležíme na ruce, může se dostavit mravenčení, které za okamžik odezní. To je způsobeno nedostatečným prokrvením dané oblasti těla. Brnění rukou a nohou bez příčiny může být způsobeno tlakem na nervová zakončení a zpravidla odezní po protažení těla nebo jen dané oblasti, kdy se nervy uvolní. Co by se však nemělo stávat je bezdůvodní brnění končetin.

Brnění rukou a nohou

Brnění rukou a nohou zná snad každý z nás jako dočasný efekt. Když si například dlouho ležíme na ruce, může se dostavit mravenčení, které za okamžik odezní. To je způsobeno nedostatečným prokrvením dané oblasti těla. Brnění rukou a nohou bez příčiny může být způsobeno tlakem na nervová zakončení a zpravidla odezní po protažení těla nebo jen dané oblasti, kdy se nervy uvolní.  Co by se však nemělo stávat je bezdůvodní brnění končetin.

 

To může být způsobeno z hned několika důvodú:

 

Zhruba 30% lidí trpících brněním končetin je způsobeno cukrovkou. Lidé trpící touto nemocí mají velkou šanci na lehké poškození nervů, které tyto problémy způsobí. 

U dalších 30% lidí, kde je příčina zcela neznámá se nazývá idiopatie.

Zbylých 40% trpí vzhledem k různým příčinám jako jsou.

  1. Nervové a úžinové syndromy. Patří mezi ně syndrom karpálního tunelu, ulnární nervu, peroneálního nervu a ochrnutí radiálního nervu.
  2. Poruchy ledvin, onemocnění jater, poškození cév a onemocnění krve, amyloidóza, pojivové tkáně a chronický zánět, hormonální nerovnováha (včetně hypotyreózy) a rakoviny a benigní nádory, které nenarušují nervy.
  3. Nedostatek vitamínů. Vitaminy E, B1, B6, B12, niacin a jsou nezbytné pro zdravou funkci nervů. Nedostatek vitamínu B12, může vést například k perniciózní anémii, to je závažná příčina periferní neuropatie. Naopak také příliš mnoho B6 může způsobit brnění v rukou a nohou.
  4. Alkoholismus. Alkoholici jsou více náchylní neboť jim chybí spousta vitamínů. To je způsobeno špatnými stravovacími návyky, což je běžná příčina periferní neuropatie. Je také možné, že alkoholismus sám o sobě může způsobit poškození nervů, stav, který někteří badatelé nazývají alkoholická neuropatie.
Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses