Alergie na šperky a peníze není vůbec vzácností

Těšíte se na vysněný šperk k narozeninám a chcete myslet opravdu na všechno? Zjistěte, zda-li nejste náhodou alergičtí na daný druh kovu dříve než vám alergie stihne pokazit radost.

Alergie na šperky a peníze není vůbec vzácností

Šperky a mince vyrobené z různých slitin mohou vyvolat alergickou reakci téměř u každého. Ve skutečnosti alergií na kov trpí i více jak 50% lidí. Mezi nejběžnější alergenní kovy patří nikl, chrom, hliník a kobalt. Z toho na první pohled plyne jednoduchý závěr. Pořízením zlata nebo stříbra nemohu šlápnout vedle. Bohužel se v posledních letech vyskytuje alergie i na tyto drahé kovy. Alergie u kovů jsou o to zákeřnější, že se nemusí projevit ihned. Jejich výskyt je jednak daný věkem a také intenzitou, s jakou přicházíte s kovem do kontaktu.

Méně nápadné zdroje alergie

Nemusí to být drahý šperk, který vám způsobuje trable. Mezi opomíjené předměty patří: nůžky, příbory, deštník, klíče, zipy, mobilní telefony nebo rovnátka a protézy.

Stopy kovů v jídle

Už jste někdy slyšeli, že potřebujete více železa? Pravděpodobně ano. Souvisí to s miniaturním množstvím kovu obsaženého v potravinách. Většinou jde o zanedbatelné množství, ale za zmínku jistě stojí: špenát, luštěniny, hrášek, sušené ovoce, margarín, ústřice, rajčatový protlak, multivitaminové nápoje.

Jak se alergie projevuje?

Pořídili jste si ozdobný piercing a místo vpichu se nehojí i po několika dnech? Podrážděná pokožka může postupovat až po tvorbu pupínků a silné svědění. Navíc může postižené místo vyvolat problémy i jinde na pokožce.

Jak se tedy bránit?

Jedinou obranou je prevence. Před pořízením šperku si dostatečně prostudujte složení kovu, ze kterého je vyroben a snažte se vyvarovat výše zmíněnému niklu, chromu, hliníku a kobaltu. Dobrou volbou se zdá být chirurgická ocel nebo výrobky z osteofixu.

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses