6 mýtů o kocovině

Mnozí z vás jistě znají bujaré večírky doprovázené nadměrným pitím alkoholu. Skvělá zábava je však vykoupena těžkou daní v podobě ranní kocoviny. Nadměrná konzumace alkoholu způsobuje nerovnováhu přirozených látek v těle a následují závratě, nevolnost a bolest hlavy.

6 mýtů o kocovině

O kocovině a jak jí předejít koluje také mnoho mýtů, které si rozebere spolu s fakty jak to ve skutečnosti funguje:

Mýtus: Kocovina postihuje stejně muže i ženy

Fakt: Pokud muž a žena vypijí totéž, žena to pravděpodobně pocítí mnohem více. Ženy mají totiž procentuálně méně vody v těle než muži. Tím pádem se konzumovaný alkohol nemůže tak snadno rozředit jako v mužském těle a více se ho dostane do krevního oběhu.

Mýtus: Ranní kafe jako záchrana

Fakt: Faktem je, že káva dehydratuje stejně jako konzumace alkoholu a může tedy spíše uškodit než pomoct. Doporučuje se čistá voda, která pomáhá zavodnit tělo a lépe se vypořádat s alkoholem v krvi.

Mýtus: Alkohol pomáhá lépe spát

Fakt: Právě naopak. Lehká konzumace alkoholu možná může někoho ukolébat ke spánku, nadměrná však může vést k bezesným nocím. Nejčastěji se projevuje kocovina v poslední fázi spánku tudíž, pokud se vám podaří po propité noci usnout, můžete očekávat o to horší rána.

Mýtus: Nejdřív pivo a pak panáky

Fakt: Nezáleží na pořadí konzumovaného alkoholu jako na objemu. Pokud vypijete několik piv a poté pár panáků, určitě vám pořadí drinků nezaručí ráno bez kocoviny. Nenechte se také zmást obsahem nápojů. Půllitr piva, panák nebo drink mají zhruba stejný obsah alkoholu.

Mýtus: Pitím pouze vína předejdu kocovině

Fakt: Červené víno obsahuje tanin, slouženina jenž způsobuje u mnoha lidí bolest hlavy. To samé platí o sladových náopjích, jako je například whisky, která mají větší tendenci způsobovat nevolnost. Obecně platí, že pokud máte obavy z ranní kocoviny, sáhněte raději po čirém nápoji jako třeba gin nebo vodka.

Mýtus: Jídlo před spaním zmírní kocovinu

Fakt: Tím, že spořádáte honem něco před spaním už si nepomůžete. Jídlo musí být v žaludku ještě před večírkem. Naopak právě tím, že zaměstnáte tělo večerní svačinkou, bude spíše pomaleji odbourávat alkohol v těle. Nejlepší prevencí kocoviny je tuk. Zajděte si před párty na tučné jídlo, například pizzu nebo steak.

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses