5 věcí které ničí zuby

Několik pro mnohé méně známých příčin zubních potíží.

5 věcí které ničí zuby

Kousání ledu

Je přírodní a bez cukru, přesto škodí. Zkousnutím tvrdé kostky ledu třeba v kolovém nápoji, můžete vážne narušit zubní sklovinu nebo si rovnou uštípnout kousek zubu. Nadále se kousáním ledu zvětšuje riziko poškození měkké tkáně v zubech. To pak vede ke známé prudké bolesti při konzumaci něčeho příliš horkého nebo naopak ledového. Nehledě na možné bolesti zůbů bez příčiny. Pokud vás tedy příště přepadně nutkání do nečeho kousnout, raději sáhněte po žvýkačce bez cukru.

Piercing v jazyku

I přes to, že piercing v jazyku může vypadat skvěle, neopatrné kousnutí do jeho kovové části může snadno rozdrtit zub. Piercing ve rtech je na tom podobně a navíc může třením o dáseň vážně poškodit základnu zubu. To může vést až k jeho vypadení. Ústa jsou navíc rájem pro bakterie a nošením piercingu zvyšujete riziko infekce. Pokud však na piercingu trváte, poraďte se raději nejprve ze svým lékařem.

Bonbóny proti kašli

To, že se prodávají v lékarně ještě neznamená, že jsou úplně neškodné. Tyto bombóny často obsahují velké množství cukru, což vede k tvorbě zubního plaku. Ten obsahuje bakterie, které přeměňují cukr na kyselinu, která ničí zubní sklovinu.

Pití bílého vína

Pokud si myslíte, že pitím pouze bílého vína ušetříte zuby před zbarvením, tak jste bohužel na omylu. Kyseliny obsažené v bílém vínu, rozpouští zubní sklovinu a ponechává je náchylné k tvorbě skvrn. Poté nápoje jako je třeba káva, mohou zuby zabarvit. Předejít se tomu však dá snadno. Stačí si po konzumaci bílého vína vypláchnut pusu vodou nebo si rovnou vyčistit zuby a oslabující efekt kyselin pomine.

Gumoví medvídci

Všechny sladkosti neprospívají vašim zubům. Některé jsou však pro zuby větší zátěží než jiné. Gumoví medvídci jsou obzvlášt obtížný oríšek pro vaše ústa díky jejich lepivosti. Během jejich konzumace se kousky medvídků dostanou do těžko přístupných míst mezi zuby a v průběhu několika dalších hodin uvolńují cukry. Ty slouží jako palivo pro bakterie zubního plaku a podporují proces ničení zubní skloviny. Pokud se však nemůžete medvídků vzdát, existuje snadné řešení, stačí je jíst zárověn s větším jídlem a ne jako samotnou svačinku. Při konzumaci většího jídla totiž dochází k uvolňování většího množství slin a snadněji se tak odplaví kousky medvídků v zubech.

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses