5 rad jak přestat s kouřením

Chcete přestat, ale nevíte kde začít? Zkuste to s námi. Máme pro vás hned několik rad jak zkoncovat s tímto silným zlozvykem.

5 rad jak přestat s kouřením

Jako pevný základ poslouží nějaký cíl, motivace se k němu dostat se pak stane hnacím motorem pro boj se závislostí. Zkuste se zamyslet co je pro vás tím pravým. Ať už se obáváte zdravotních potíží, nechcete smrdět kouřem nebo se chcete celkově cítit mladí a svěží. Je mnoho cílů o které se dá opřít a tady je několik rad, jak jich dosáhnout:

Nepřestávejte ze dne na den

Ač se to může zdát jednoduché, vaše tělo je závislé na nikotinu a pro silné kuřáky to může být těžký krok. Mohou se totiž dostavit abstinenční príznaky, které podlomí i silnou vůli přestat. Spíše se snažte pozvolna snižovat počet cigaret na minimum odkud poté přestanete úplně.

Zkuste nikotinové náplasti

Postupné snižování cigaret může být podpořeno nikotinovými náplastmi. Mozek není navyklý jen na nikotinu, ale má s tím spojený i jeho přísun. Zapálení a držení cigarety samo o sobě může být pro mnoho lidí více příjemnější než samotný nikotin. Postupné odstavení tohoto rituálu díky náplastem pomůže s kouřením zkoncovat nadobro.

Společně to zvládnete

Řekněte rodině, přátelům a kolegům v práci, že přestáváte kouřit. Jejich podpora může hodně pomoct, když vás přepadne chuť na cigaretu. Naopak pro někoho může být účinější strach ze zklamání bližných a sám sebe. Tím, že o svém záměru povíte vašemu okolí, si obě tyto varianty snadno přivoláte na pomoc.

Stres a jeho zvládnutí

Mnohým kuřákům pomáhá nikotin v cigaretě na zahnání stresu. Zkuste se tedy několik týdnů během odvykání vyvarovat stresovým situacím, aby jste předešli chuti na cigaretu. Také pomůže zajít si na masáž nebo poslech oblíbené klidné hudby.

Vyhněte se alkoholu

Alkohol otupuje smysly a díky němu má člověk potřebu si zapálit cigaretu. Vyhněte se alkoholu a spolu stím zvýšíte svoji šanci na úspěch.

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses